25.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

HAKLININ TARAFINDA

İYİ Partili Koray Aydın: Bu ülkenin kaynakları Saray’ın azgın iştahını doyurmaya yetmez

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, Meclis’te devam eden Milli Eğitim ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçe görüşmelerinde söz aldı.

İktidarın ekonomi politikasını “Zaytung Modeli” olarak niteleyen Aydın, “Bu modelin esası şudur; ülkeyi öyle bir batıralım ki, kimse seçilmek istemesin” değerlendirimesini yaptı.

Bu nasıl yerlilik ve millilik

Aydın, Meclis’teki konuşmasında hazine garantili projelerden cevaplandırılmayan soru önergelerine, kamu çalışanlarına yapılacak iyileştirmeden usulsüz ihalelere kadar birçok konuda görüşlerini dile getirdi.

Hazine garantisi verilen projelerin her geçen yıl daha da artan bir şekilde Türkiye ekonomisinin ve dolayısıyla Türkiye geleceğini ipotek altına aldığını ifade eden Koray Aydın, “Müşteri garantili projeler, Türkiye Cumhuriyeti devleti için yeni bir Duyunu Umumiye faciası olacaktır” dedi.

Müşteri garantili projelerde uyuşmazlıkların çözümünde Türk mahkemeleri yerine Londra mahkemelerinin yetkili olması ile garanti ödemelerinin Türk Lirası yerine Dolar ve Avro ile yapılmasına tepki gösteren Aydın “Bu nasıl yerlilik ve milliliktir” diye sordu.

16 madde ve 38 soruluk önergeye 16 kelimelik cevap

“Sözün özü, Saray’da ‘Lale Devri’, kamuda yandaşların sülale devri sürüyor” diyen Aydın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na yönelttiği soru önergesine verdiği yanıt üzerinden şu ifadelerle eleştirdi:

“Soru önergeleri konusunda Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’nın hakkını yemeyelim. Biraz önce bahsettiğim soru önergesine Sayın Bakan lütfedip cevap vermiş. Soru önergemde tam 16 madde ve 38 soru vardı. Şimdi o soruları burada tek tek sayıp zamanınızı almayacağım. Ama sabrınıza ve anlayışınıza sığınarak cevaplarının tamamını okumak istiyorum. Uzatırsam da lütfen kusura bakmayınız. ‘Yap İşlet Devret projelerinde tüm iş ve işlemler mevzuatına uygun olarak, Uygulama Sözleşmelerinde yer alan hükümler çerçevesinde yürütülmektedir’ Değerli Milletvekilleri, uzun uzun diyerek şaka yaptım, soru önergemin cevabı bu kadar… Evet şaka gibi ama tam 16 maddelik önergeye, 16 kelimelik cevap. Milletin aklıyla alay ettiğiniz gibi milletin vekilleriyle de dalga geçiyorsunuz.”

AK Parti iktidarının “Lale devri” yaşadığını ifade eden İYİ Partili Aydın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 18 Nisan 2004 tarihinde MÜSİAD’ın 13’üncü Genel Kurul toplantısında söylediği, “Faiz dünya gerçeği, reddedemeyiz” sözlerini anımsattı.

Erdoğan’ın bugünlerde ise “Faiz sebep, Enflasyon sonuçtur” dediğini hatırlatan Aydın, “Faizde Nas var da torpilde, insan kayırmada, ayrımcılık yapmada nas yok mu? Faiz de Nas var da lükste, şatafatta, israfta nas yok mu?” sorusunu sordu.

Aydın’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle: 

Ülkenin kaynakları Saray’ın azgın iştahını doyurmaya yetmez

Biz muhalefet olarak hayat pahalılığını önleyeceğiz, ezilen kesimlerin haklarını teslim edeceğiz dediğimizde, iktidar sözcüleri koro halinde “kaynak nerede?” diyorlar. Bu ülkenin kaynakları ülkemizdeki tüm açları doyurmaya yeter ama Saray’ın ve iktidar yandaşlarının azgın iştahını doyurmaya yetmez.

İktidar sosyal devleti ters yüz etti

İktidar maaşlara sıra gelince enflasyon yüzde 21, vergilere sıra gelince enflasyon yüzde 36 diyor. İktidar, sosyal devleti ters yüz etti; artık fakirden alıp zengine veriyor. İktidar, yüzde 36 zamla topladığı vergileri, yüzde 36 oranında artırdığı müşteri garantili projelere, yani yandaşlara aktarıyor. Böyle ölçü, böyle hesap, böyle adalet olur mu?

Ekonomide zaytung modeli

Ülke ekonomik krize sürüklenmişken, vatandaş yokluk ve sefalet içinde boğuşurken iktidar hiç sorumluluğu yokmuş gibi hareket etmeye devam ediyor. İktidarın ekonomi politikası bir usule ve kurala bağlanmadığı için herkes kendine göre bir tanım getiriyor. Faiz, kur, enflasyon politikaları adeta şaka gibi. Söz şakadan açılmışken, sosyal medyada Zaytung diye bir hesap var; şaka, mizah karışık paylaşımlar yapıyorlar. Geçenlerde iktidarın ekonomi modelini ifşa etmişler. Ben de kendilerine katılıyorum. Bu modelin esası şudur: Ülkeyi öyle bir batıralım ki, kimse seçilmek istemesin. Yani arkadaşlar iktidar ekonomide Zaytung Modeli uyguluyor. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar. O sandık gelecek ve bu iktidar gidecek. Her şey iyi ve güzel olacak. 

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler