25.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

HAKLININ TARAFINDA

Ankara’daki ‘Barınamıyoruz’ eylemine polis müdahale etti: Gözaltılar var

Ankara Ulus Meydanı'nda 'Barınamıyoruz' eylemi düzenlemek isteyen öğrencilere polis müdahale etti. Çok sayıda kişi gözaltına alındı

Yüksek ev kiraları ve kalacak yer sorununa dikkat çekmek isteyen bir grup öğrenci, TBMM bütçe görüşmelerinin devam ettiği sırada seslerini duyurmak amacıyla Ankara Ulus Meydanı’nda ‘Barınamıyoruz’ eylemi organize etti. Ankara Valiliği’nin uygun görülmediğini açıkladığı eylem için çeşitli illerden otobüslerle yola çıkan öğrenciler Ankara girişinde polis ekipleri tarafından durduruldu.

Otobüslerin şehre girmesine izin verilmedi

Polisler tarafından otobüsten indirilen gençler, duruma tepki göstererek ‘barınma hakkımız engellenemez’ sloganları attı. Polis daha sonra gruba müdahale ederek çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Kızılay’da polis müdahalesi

Valiliğin Ulus Meydanı’ndaki açıklamayı yasaklaması üzerine Ankara’daki öğrenciler Kızılay Konur Sokak’ta eylem yapmak istedi. Toplanan grup ‘insanca yaşamak istiyoruz’ sloganları atması üzerine polis müdahalesiyle karşılaştı.

Polis, yere yatırdığı gençleri gözaltın aldı, bazı öğrenciler arkadan plastik kelepçeyle bağlayarak gözaltına alındı. Polisler, gözaltı sırasında kalkanlarını kaldırarak gazetecilerin görüntü almasını engellemeye çalıştı. Öte yandan öğrencilerle birlikte eylemi izleyen bazı gazetecilerin de gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltı sayımız 90’ı aştı

Barınamıyoruz hareketi isimli sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Bir kez daha Ankara’dayız! Gözaltı sayımız 90’ı aştı!  Ankara’da her sokaktan Ulus Meydanı’na yürüyen arkadaşlarımız var. Biz size ‘Gözaltına alınmakla bitmeyiz’ demiştik! Barınamayan milyonlarız, buradayız. Herkesi bizimle dayanışmaya davet ediyoruz.”

Toplanmak demokratik haktır

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal polis müdahalesine olaya sosyal medya hesabından tepki göstererek, “Barınamıyoruz demek, geçinemiyoruz demek, borçluyuz demek, icralık olduk demek, hayat pahalıdır demek, zamlardan bıktık demek, insanca yaşamak istiyoruz demek, pankart açmak, yürümek, toplanmak demokratik haktır, suç değildir.” şeklinde bir paylaşım yaptı.

Valilikten izin çıkmıştı

Ankara Valiliği, gerçekleştirilmesi planlanan eylemle ilgili yazılı açıklama yaparak eyleme izin verilmeyeceğini duyurmuştu. Valilik açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Çeşitli basın yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan haberlerde,  “12 Aralık 2021 Pazar Günü Bütün Gençler Ankara’ya/Barınamıyoruz Hareketi 12 Aralıkta Ankara’ya Gidiyor” çağrısıyla protesto eylemi düzenlemek amacıyla  Ankara’ya gelinerek düzenlenecek etkinler 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunun 17 nci ve 22 nci maddeleri gereğince, İlimiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk görevinin ifası bakımlarından uygun görülmemiştir.”

CHP’li Antmen’den gözaltındaki öğrencilere ziyaret

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, “Barınamıyoruz” çağrısıyla Ankara’ya eylem yapmaya gelirken şehrin girişinde gözaltına alınan öğrencilerden bir kısmının tutulduğu Etimesgut Atayurt Jandarma Karakolu’na giderek öğrencileri ziyaret etti.

Çocuklardan bu kadar korkmayın

Öğrencilerin sağlık kontrolünden geçirildiğini aktaran, Antmen, Ankara Valisi Vasip Şahin ve iktidara seslenerek, “Çocuklardan bu kadar korkmayın, sadece haklarını arıyorlar. İnsanların anayasal haklarını böyle engelleyemezsiniz. Ama zaten geliyor gelmekte olan. Merak etmeyin, gidiyorsunuz” dedi.

Ziyarete ilişkin fotoğrafları sosyal medya hesabından da paylaşan Antmen, “Etimesgut Atayurt Jandarma Karakolunda , barınamayan öğrencilerin yanındayız. Ankara Valiliği öğrencilerin seyahat özgürlüğü hakkına aykırı talimatlar veriyor. Takipteyiz , yanlarındayız” paylaşımında bulundu.

Öğrencilerle uğraşmayı bırak, kokain baronlarıyla uğraş

Öğrencilerin gözaltına alınmasına CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da tepki gösterdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya seslenen Özkoç, “Öğrencilerle uğraşmayı bırak, kokain baronlarıyla uğraş” dedi.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler