25.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

HAKLININ TARAFINDA

1 Manat 8 TL oldu; Azeriler Iğdır’a akın etti

Türk Lirası'ndaki rekor değer kaybının ardından Edirne başta olmak üzere sınır şehirlerine Bulgarlar akın etmişti. Azerbaycan manatının Türk Lirası karşısında 8 lira 16 kuruşa kadar yükselmesiyle Iğdır'a alışveriş yapmak için çok sayıda Azeri adeta akın etti

Türk Lirası, başta dolar olmak üzere yabancı para birimleri karşısında yüzde 30’dan fazla değer kaybetti.

TL’nin döviz kuru karşısında erimesi ve peş peşe yapılan zamlar vatandaşın alım gücünü azaltırken, TL karşısında para birimleri değer kazanan Bulgarların ve Azerbaycanlıların Türkiye’ye alışveriş yapmak için akın etmesine neden oldu.

Manat, TL karşısında yüzde 49 değer kazandı

TL’deki rekor değer kaybı, Azerbaycan manatını da değerli hale getirdi. 12 Kasım’da 5,88 TL olan bir Azerbaycan manatı yüzde 49 değerlenerek bugün 8,16 TL’ye yükseldi.

Para birimi değerlenen Azeriler akın akın Iğdır’a gelerek alışveriş için Türkiye’yi tercih etti.

Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti’nden karayoluyla bir saatte Iğdır’a gelinebilmesini değerlendiren Azerbaycanlıların kimisi özel araçlarıyla kimisi de otobüsle gelip alışveriş yaptıktan sonra ülkelerine dönüyor.

Iğdır’a alışveriş için gelen Azerbaycanlılardan bazıları fiyatları pahalı bulurken birçoğu ise ucuz olduğunu belirtti. Iğdırlı esnaf ise alışverişin canlanmasından memnun olduğunu söylüyor.

Iğdırlı bir vatandaş, yerli halk olarak alışveriş yapamamaktan şikayet ederek, “Fiyatlar uçmuş, 10 liraya satılması gereken bir ürün 40 lira olmuş. Azerbaycanlıların parası kıymetli olduğundan alışveriş yapıyorlar” sözleriyle düşüncelerini dile getirdi.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler