25.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

HAKLININ TARAFINDA

Karamollaoğlu: Cumhurbaşkanı, Karadeniz’de bulunan gaza güveniyor

KARAR TV'de Gündem Özel programının konuğu olan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ülke gündemine dair görüşlerini paylaştı. Karamollaoğlu, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin ortak adayla girilmesi gerektiğini belirtti

KARAR TV’de Elif Çakır ve Taha Akyol’un sorularını yanıtlayan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Erdoğan ile görüşmesinden ülkedeki ekonomik gidişata kadar gündemdeki birçok meseleyi değerlendirdi.

Erdoğan ile daha önce en son üç yıl öncede görüştüğünü hatırlatan Saadet Partisi lideri, “Ben karşımdaki insanı hiç bir zaman rencide edecek bir ifade kullanmak istemem ben öyle bir yola girmeden kendi görüşlerimi aktarmıştım” diye konuştu.

Endişe içindiler

Karamollaoğlu, “Erdoğan oy kaybediyor, partisi oy kaybediyor, kendisine destek veren MHP de oy kaybediyor. Bir endişe içindeler” yorumunda bulundu.

Bahçeli’nin muhalefet çıkışı üzerine ise Karamollaoğlu, ‘Bahçeli’nin bu mesajı tutmaz’ görüşünü savundu.

Misafir ev sahibine tabiidir

Karamollaoğlu, Elif Çakır’ın Erdoğan görüşmesinde gündeme gelen koltuk krizi ile ilgili yönelttiği soruya ise, “Bizim bir sistemimiz vardır, misafir ev sahibine tabiidir, ben bunda kötü bir niyet olarak görmüyorum” şeklinde cevap verdi.

Ekonomi ile ilgili görüşlerini Erdoğan’a aktardığını söyleyen Karamollaoğlu’na Erdoğan’ın ‘insanlar memnun’ diye cevap verdiğini söyledi.

Halk ekonomiden memnun

Karamollaoğlu, İki saat 20 dakika süren görüşmede Erdoğan’ın ‘Halkın ekonomik gidişatından memnun olduğunu düşündüğünü bu şekilde görüş bildirdiğini sözlerine ekledi.

Erdoğan Karadeniz’de bulunan doğal gaza güveniyor

Erdoğan ile görüşmesinde Karamollaoğlu’nu konuyu İbn-i Haldun’a getirdiğini ülkeler nasıl çöker, toplum nasıl zayıflar bunu ortaya koymuştur’ şeklinde örnekler verdiğini belirtiren, kendisine Erdoğan’ın cevap olarak “Onun için İbn-i Haldun Üniversitesi’ni kurdum” dediğini aktardı.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan Karadeniz’de bulunan doğalgaza güveniyor” diyen Karamollaoğlu, Türkiye’nin dış politikasını da yourumladı.

Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu, bütün partilerin zıt görüşleri olsa bile insanca oturup görüşmesi gerektiğini düşündüğünü de sözlerine ekledi.

İttifaklar koalisyon demek değildir

“İktidarın içinde, iktidarla muhalefet arasında, muhalefetinde kendi içinde oturup konuşacak olgunluğa gelmek gerekir” şeklinde görüş bildiren Saadet Partisi Genel Başkanı, ittifakların bir koalisyon olmadığı vurgusunu yaptı.

Millet İttifakı’nın bölünmesini doğru bulmuyorum

Millet İttifakı’nın bölünmesini doğru bulmadığının altını çizen Karamollaoğlu, ‘Bugünkü şartlar altında seçim ittifakı demek koalisyon demek değildir’ dedi.

Şu anki duruma göre ‘İttifaklar şuan ki seçim kanununda ve anayasanın bir gereği, ittifak, yapamazsanız bir yere gidemezsiniz ‘ şeklinde bir değerlendirme yaptı. İttifakların tamamı bu sistemin değişmesine yönelik olarak yapılıyor’ diye ekledi.

Karamollaoğlu, “İttifak yaptığınız zaman eğer iki blok halinde seçime gidilse iki blok denk oy alsa 300 civarı vekil çıkarır, illerdeki ufak tefek farklılık olur o kadar böyle gidileceğine karşı taraf ikiye üçe bölünse otomatikman yüzde elli olarak kendini koruyan parti diğerlerinden çok vekil çıkarır. Bir araya gelmeden üstesinden gelmek mümkün değil’ diye konuştu.

Ülkenin menfaatlerini düşünmeliyiz

Karamollaoğlu, “Erdoğan sadece Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı, onunla irtibat kuran herkesi hedef alıyor bu mantıkta toplumun bazı kesimlerinde karşılık buluyor biz bu memleketin içinde herkesle irtibat kurabilmeliyiz, bunu kim neye yorumlarsa yorumlasın Kılıçdaroğlu’nun parti meclisine başörtülü bir görevli almasını önemli buluyorum. Helalleşelim diyor, Kudüs ile ilgili yaptığımız mitingdeki konuşması önemli” dedi.

Karamollaoğlu, ‘Biz bir araya gelip bu ülkenin menfaatlerini düşünmeliyiz’ dedi.

“Dünyada da Türkiye’de de temel kriterler var huzur ve barış arzu ediliyor. Huzur ve barış insanların inançlarına imkan sağlanarak oluşur. Bizim devlet yönetimi için üç şartımız var işi ehline vermek, devlet yöneticileri şeffaf olmak zorunda, hesap görmek zorunda bunlar olmadan olmaz” diyen Karamollaoğlu, ‘kimin başı sıkışsa kendini batı dünyasında bir ülkede atıyor, islam ülkerine gitmiyor ‘dedi.

Torunlarım İmam Hatip’i bıraktı

Karamollaoğlu, “Biz inancımızı bazı ibadetlere ve geleneklere hapsettik ama adalet, hoşgörü, liyakat, fikir, düşünme bunlardan uzaklaşıldı” yorumunda bulundu.

Karamollaoğlu, “Benim bu çıkışımı İslam’a karşı tavır sergiledi şeklinde yorumlayanlar oldu. Ben islamcı değilim müslümanım” dediğini belirterek, “Torunlarım bir kısmı yanlış uygulamalar yüzünden İmam Hatip’i bıraktı” diye konuştu.

Erken seçim bekliyorum

Erdoğan’da erken seçim düşüncesi olmadığını savunan Karamollaoğlu, 2022’nin sonu veya 2023’ün başında seçim beklediğini söyledi.

TÜİK’in enflasyon rakamlarını hükümete göre açıkladığını söyleyen Karamollaoğlu, “Erdoğan buna inanıyor ‘iyisiniz’ diyor halk da inanıyor” dedi.

Devlet helalleşmeyi garip gureba ile yapmalı

“Ne pahasına olursa olsun helalleşmeyi bu devlet garip gureba ile yapmak zorundadır” diyen Karamollaoğlu, ekonomide yapılan yanlışlara değindi.

“Sosyal yardım olarak gözüken tüm yatırımlar israftır” diye konuşan Karamollaoğlu, “Türkiye bunlarla uğraşıyor” diye ekledi.

Millet İttifakı’nın adayı kim olacak şeklindeki soruyu Karamollaoğlu, “Bir kesim Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıklamasını bekliyor” derken, Kılıçdaroğlu’nun izlediği politikayı takdir ettiğini sözlerine ekledi.

Seçime ortak adayla gidilmesi işi kolaylaştırır

Karamollaoğlu, ‘seçime ortak adayla girilmesi işi kolaylaştırır’ yorumunda bulundu. Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı yönündeki görüşleri üzerine “Seçime yakın isimler ortaya çıkar, karar verilir” değerlendirmesini yaptı.

Karamollaoğlu, “Bir buçuk sene gibi bir zaman var biraz daha kısa olacağını düşünüyorum, Türkiye’nin daha farklı bir evreye dönüşeceğini, herkesin Türkiye’de huzur için azami çaba göstereceğine inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Karamollaoğlu il kongrelerine katıldığını ifade ederken, her ay il bazında toplantılarının sürdüğünü, yapılan toplantılara önem verdiğini, ilçeler bazında toplantılar yapıldığını sözlerine ekledi. Karamollaoğlu,’Bayraktar ailesine yarın başsağlığı dilekleri için görüşmeye gideceğini de söyledi.

Erdoğan ile vedalaşırken “görüşürüz” dedik şeklinde konuşan Karamollaoğu, Erdoğan’ın kendi kitabını imzalayarak hediye ettiğini söyledi.

Erdoğan aksaklıklar üzerinde durmuyor

Karamollaoğlu sözlerini tamamlarken ‘görüşmeye her zaman açığım, herkesle görüşmeyi arzu ederim önemli olan hususlar yeni fikirlere açık olması, biraz daha dinlemesi, hoşgörülü olması’ dedi. Karamollaoğlu, Erdoğan’ın kendisini dinlediğini ancak aksaklıkların üzerinde durmadığını da belirtti.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler