25.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

HAKLININ TARAFINDA

Gelecek Partisi’nden iktidara ‘şeker’ tepkisi: Devlet karaborsacılık yapıyor

Gelecek Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Tuluk, şeker fiyatlarındaki artışa ilişkin hükümeti eleştirdi. Tuluk, devletin karaborsacı gibi davranıp elinde şekeri tuttuğunu belirterek "Bizim uyanık kamu kurumlarımız şekeri depolarında tutup “karaborsacı gibi” piyasadan sakladığı için, zam işini özel sektöre tevdi ediyor" dedi

Son günlerde art arda gelen zamlardan şeker de nasibini alırken, Gelecek Partisi’nden şeker fiyatlarının yükselmesine ilişkin hükümete eleştiri geldi.

Konuya ilişkin kişisel sosyal medya hesabı üzerinden değerlendirmede bulunan Gelecek Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Tuluk, devletin ürünü depoda sakladığını belirterek, artan girdi maliyetleri nedeniyle zam yapmakta kalan özel sektörün artışlarda bir kabahati olmadığına dikkat çekti.

Şeker pancarı fiyatının yüzde 25 oranında zamlandığını belirten Hüseyin Tuluk, şunları söyledi:

“Devlet şeker pancarında 25% fiyat artışı yapmasına rağmen halen şeker fiyatında bir artış yok. Şeker fabrikalarındaki üretim girdilerinin tamamında ciddi artışlar yaşanmasına rağmen ne oluyor da şekerin fiyatı yükselmiyor? Şeker piyasasında üretimin devlet-özel sektör payı yaklaşık 50%-50%. Hal böyleyken özel sektör firmaları başta hammadde olmak üzere tüm girdileri artmışken nasıl ayakta durabiliyorlar?”

Özel sektörü suçlamamız mümkün değil

Gelecek Partili Tuluk, “Devlet, deposundaki şekeri çok düşük miktarda (ZARARINA) 212 TL’ye sadece üreticiye satmaya devam ederken, özel sektör üreticilerinde fiyat 255 TL ve marketlerde de bu maliyet üzerinden paketlenmiş ürünlerin fiyatı belirleniyor. Yani tüketici şekeri zamlı fiyatla alıyor. Burada özel sektörü suçlamamız mümkün değil çünkü ortada maliyet artışları var ve fiyatı arttırmak zorundalar” değerlendirmesinde bulundu.

Kamu kurumları ‘karaborsacı’ gibi

Kamu kurumlarını ellerindeki ürünü depoda sakladığı gerekçesiyle karaborsacı olarak niteleyen Tuluk, bu nedenle fiyatların yükseldiğine işaret ederek “Bizim uyanık kamu kurumlarımız şekeri depolarında tutup ‘karaborsacı gibi’ piyasadan sakladığı için, zam işini özel sektöre tevdi ediyor. Böylece zam görmeyen şeker, vatandaşın sofrasına zamlı fiyattan giriyor. Devlette itibar esastır, ticarette de basiret… Oysa gelin görün ki piyasayı yönlendirmesi gereken devlet kurumları, ayak oyunlarıyla hem piyasayı bozuyor hem de sözüm ona milleti kandırıyor” sözleriyle ilgili kurumları eleştirdi.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler