28.6 C
İstanbul
Pazar, Haziran 16, 2024

HAKLININ TARAFINDA

Destici’den asgari ücret önerisi

Partisinin Körfez ilçe kongresinde konuşan Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, asgari ücrette düzenlemeye gidilmesi gerektiğini söyledi

Cumhur İttifakı’nın paydaşlarından olan Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, asgari ücrete ilişkin yaptığı açıklamada “Asgari ücret de bir yıllık değil, 6 aylık olarak belirlensin. Asgari ücretlimiz enflasyona ezilmesin” dedi.

Partisinin Kocaeli Körfez ilçe kongresinde gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Destici, asgari ücretin bütçe artış oranına paralel artması gerektiğini belirterek, “Mesela biz 2019da 2 bin 20 TL dedik ve rakam 2 bin 20 TL olarak açıklandı. Biz bunu bütçe artışı oranına göre söyledik. Yani bütçe ne kadar artıyorsa, yüzde 30 mu, yüzde 40 mı artmış? Bunun olduğu gibi asgari ücretliye verilmesi lazım” diye konuştu.

BBP Genel Başkanı, “Her yıl, yılsonuna doğru asgari ücret tespit komisyonu bir araya gelir. İşçi, işveren, hükümet toplanır ve yıllık bir asgari ücret belirlenir. Biz son 3 yılda yapılan tüm artışlarda BBP olarak önceden teklifte bulunduk ve bu tekliflerimiz de tuttu” ifadelerini kullandı.

Destici, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bir kere bunda asla taviz olmaması lazım. Şu anda 2 bin 800 küsur TL. Ama işçi bunu ocak ayında almaya başladı. Şimdi geldik ekim ayına. İşçimiz halen 2 bin 800 TL alıyor. Ama doğal gaz, elektrik, su, et, süt, yumurta, yoğurt, ayakkabı, elbise, çocuğun defteri, kitabı, neredeyse yüzde 25-30 artmış. Peki aynı maaşı alan bir asgari ücretli aile ekonomisini nasıl çevirecek? Onun için biz buna bir çözüm bulunmalı diyoruz.”

Zam oranı 6 ayda bir belirlensin

Destici, asgari ücretin altı aylık periyodlarda artırılması gerektiği önerisinde bulundu. BBP lideri, şunları kaydetti:

“Mesela memurlarımız ve diğer işçi kesimimiz, yani toplu sözleşmeye dahil olanların 6 ayda bir ücretleri yenileniyor. Bir de enflasyon farkı veriliyor. Biz de diyoruz ki, bu yıldan itibaren asgari ücret de bir yıllık değil, 6 aylık olarak belirlensin. Asgari ücretlimiz enflasyona ezilmesin. Bu teklifimizi daha önce de yaptık. Bunu mecliste de dile getiriyoruz. Toplanacak olan asgari ücret komisyonunun tüm taraflarına da bunu yazılı olarak teklif edeceğiz.”

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler