28.6 C
İstanbul
Pazar, Haziran 16, 2024

HAKLININ TARAFINDA

CHP’den Erdoğan’ın ‘Kararlı gidişimiz sayesinde Avrupa şaşkın’ açıklamasına yanıt

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından gündeme dair değerlendirmelerde bulundu

Partisinin MYK toplantısının en önemli gündem maddesinin hayat pahalılığı olduğunu söyleyen Faik Öztrak, “Gündemimizde, emeklilerimizin, memurlarımızın, asgari ücretlilerin, tüm dar ve sabit gelirli yurttaşlarımızın, çiftçilerimizin, esnafımızın, KOBİ’lerimizin, ülkeyi yönetenlerin yanlış politikaları sonucunda içine düşürüldükleri buhran vardı” diye konuştu.

Asgari ücretten alınan vergilerin acilen kaldırılması yönünde çağrıda bulunan Öztrak, “Senenin başında asgari ücret 385 dolardı. Şimdi 291 dolar. Fark 94 dolar. Önce 94 doları millete iade et. Asgari ücreti 912 lira artır; 3 bin 740 liraya çıkar. Ondan sonra çıkın, 2022 zammını konuşun” ifadelerini kullandı.

Zamlar dalga dalga yayılıyor

Elektrik, doğal gaz, akaryakıt, kömür zamlarına dikkat çeken CHP’li Faik Öztrak, KOBİ’lerin kullandığı doğal gaza son bir yılda yapılan zam oranının yüzde 115’i, elektrik santrallerinde kullanılan gazın ise son bir yılda yüzde 148,5 zamlandığını ifade ederek, “Bu zamlar; iğneden, ipliğe her şeye dalga dalga yayılıyor. Enerji zamlarının evlerimizi doğrudan vurması ise an meselesi” dedi.

“Milletimiz kalın giyineyim, yakıt faturasını düşüreyim dese, o da mümkün değil. Ekim ayında zam şampiyonları kışlık kıyafetler oldu” ifadelerini kullanan ve TÜİK’in yayınladığı verileri eleştiren Öztrak’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

TÜİK’in makyajlı enflasyonu

Kadın hırkası yüzde 48, erkek montu yüzde 44, kazak yüzde 40, erkek kabanı yüzde 40 zamlanmış. Yine kadın botu yüzde 41, erkek botu yüzde 36, çocuk botu yüzde 33 zam görmüş. Bunlar da geçen ayın verileri, kasım ayı bunun içinde yok. Ama TÜİK’in makyajlı enflasyonuna bu zamlar yansımıyor. Giyim ve ayakkabı grubunda Ekim ayındaki fiyat artışı, sadece yüzde 7,6. Güler misininiz, ağlar mısınız? Resmi istatistikleri eğmek, bükmek, makyajlamak suçtur. Bu tüm dünyada da böyledir. Dünya’da bu suçtan yargılanan, hüküm giyen yetkililer, siyasetçiler mevcuttur. TÜİK, “Tayyib’i Üzmeyen İstatistik Kurumu” gibi çalışmayı bıraksın, “Türkiye İstatistik Kurumu” gibi çalışsın.

Erdoğan’ın indirme yetkisi var

Bir sözümüz de Erdoğan Şahsım Hükümetine. Ekim ayı üretici enflasyonunun açıklanmasıyla, maktu harçlara, damga vergisine, trafik cezalarına, pasaport ve değerli kâğıt bedellerine uygulanacak, azami zam oranı belli oldu. Devlet kendi alacaklarına 2022 yılında, yüzde 36,2 zam yapabilecek. 2022’de milletin maaşına, yüzde 9,8 tüketici enflasyon hedefine göre zam, devletin alacağı vergiye, cezaya ise yüzde 36 zam. Bu olmaz. Bu haksızlıktır. Erdoğan’ın bu oranı indirme yetkisi vardır. Gelecek yıl devletin alacaklarına uygulanacak değerleme oranı da, 2022 enflasyon hedefini aşmamalıdır. Yüzde 9,8’e indirilmelidir.

Millete 94 doları iade et

Asgari ücretten alınan vergi acilen kaldırılmalıdır. Asgari ücret yılda iki kez artırılmalıdır. Bu yılın ikinci yarısı için bir telafi artışı hemen yapılmalıdır. Senenin başında asgari ücret 385 dolardı. Şimdi 291 dolar. Fark 94 dolar. Önce 94 doları millete iade et. Yanlış politikalarının vatandaşa faturasını telafi et. Asgari ücreti 912 lira artır; 3 bin 740 liraya çıkar. Ondan sonra çıkın, 2022 zammını konuşun. Memur maaşları enflasyon karşısında bir ay bile dayanmamaktadır.6 ayda bir yapılan enflasyon düzeltmesi, derhal üç ayda bire çekilmelidir.

Vatandaş şokta

Vatandaşın canı burnunda ama Erdoğan milletin halini görmüyor. Hayal âleminde yaşıyor. En son, “Yatırım, üretim ve istihdam hedefiyle yolumuza devam ediyoruz. Bu kararlı gidişimiz sayesinde Avrupa şaşkın, dünya şaşkın. Bu gidişi görünce şok oldular” deyiverdi. Şu saraylarında içtikleri neyse, o efulilerden millete de ikram etsinler. Bari milletçe o kafaya gelelim. Fransa’da asgari ücret 1555 Avro. Almanya’da asgari ücret 1585 Avro. Bugünkü kurdan 17 bin 741 lira yapar. Bu ülkedeki Valinin, Genel Müdürün maaşından fazla. Avrupalı bizdeki asgari ücreti görünce şokta. Yüzde 20 enflasyonu görünce şokta. 1 Avronun 11 liraya bedel olduğunu görünce şokta. Kendinde sıfır faiz varken, bizdeki yüzde 18 faizleri görünce şokta. İki haneli işsizliği, genç işsizliğini görünce şokta…Bir de Erdoğan’ın “Ben ekonomistim” demesine şokta. Beyefendi kaynak yaratıyormuş. Nasıl kaynak yaratıyorsa, tek kuruş çıkmayacak dediği rant garantili işler için, milletin cebinden sadece bu yılın ilk 9 ayında, 21 milyar lira çıktı. Çakma Ekonomist Erdoğan’ın, sebep olduğu tüm bu faturaları gören vatandaş, zaten şokta.

En büyük tasarruf ampulü söndürmektir

Faturalar kabarmaya başlayınca, Enerji Bakanı da millete akıl verenler kervanına katıldı. Bakan, “Evi daha az ısıtın, faturaları düşürün, tasarruf edin” tavsiyesinde bulundu. Bunları dinleyince insanın “Yüce Allah’ım bunların aklını bir geceliğine bana ver de, şöyle rahat rahat uyuyayım” diyesi geliyor. Çok açık söyleyelim. Bu ülkede yapılacak en büyük tasarruf “Ampulü” söndürmektir.

Sandıktan kaçma Erdoğan

Ülkemizi Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemle, yeniden ayağa kaldıracağız. İstişareyi devlet yönetiminde hâkim kılacağız. Milli meselelerin görüşülüp, tartışılacağı yegâne adres Türkiye Büyük Millet Meclisi olacak. Dostlarımızı çoğaltıp, düşmanlarımızın sayısını azaltacağız. Orta Doğu Barış ve İşbirliği Teşkilatının kurulmasına öncülük edeceğiz. Tüm bölgemizde ekonomik ve ticari ilişkileri canlandıracağız. Stratejik önceliğimiz, ülkemizi bölgenin üretim, finans ve ticaret merkezi yapmak olacak. Çokça kazanıp, hakça paylaşacağız. Milletimizin kaybettiklerini yerine koyacağız. Biz Türkiye’yi düze çıkarmak için hazırız. Biz hazırız, artık vakit tamam. Seçim zamanıdır bu zaman. Milletten korkma, sandıktan kaçma Erdoğan.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler