26.9 C
İstanbul
Pazar, Haziran 16, 2024

HAKLININ TARAFINDA

Veli Ağbaba: SGK’nın toplam bütçe açığı, Kılıçdaroğlu döneminin 170 katı!

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) bütçe maratonu devam ederken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, AK Parti döneminde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki (SGK) toplam bütçe açığının 444,5 milyar lirayı bulduğunu hatırlatarak, bunun, Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK müdürlüğü dönemindeki açığın 170 katı olduğunu söyledi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde söz alan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, AK Parti döneminde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki (SGK) toplam bütçe açığının 444,5 milyar liraya ulaştığını belirterek, bu miktarın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sık sık gündeme getirdiği, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK müdürlüğü dönemindeki açığın 170 katı olduğunu ifade etti.

Öte yandan, yedi yıl SSK genel müdürlüğü yapan Kemal Kılıçdaroğlu, başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere AK Partililerce sıklıkla kurumu batırmakla itham ediliyor.

Kılıçdaroğlu bu suçlamalara ilişkin şunları söylemişti: “Eğer SGK’yı tartışacaksanız, ben tek başıma siz ordunuzla gelin oturup tartışalım, kim SGK’yı bu hale getirdi?”

 

2021’de açık 35 milyar liranın üzerinde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 2021 yılında SGK’nın 601 milyar liralık bir gelire, 636 milyarlık da bir gidere sahip olduğunu söyledi.

Bakan Bilgin bir yandan neden açık olduğuna ilişkin bir dizi çalışma yaptıklarını belirterek, diğer yandan da şikayet edilmemesi gerektiğini söyledi: “Çünkü Türkiye bir sosyal devlettir.”

AK Parti ‘kara deliği’ kapatıyoruz demişti

CHP Grup Başkanvekili Veli Ağbaba ise bakanın bütçe açığıyla ilgili yaklaşımına tepki gösterdi. Ağbaba, “AKP SGK ile ilgili kanunlar çıkarırken ‘Kara delikleri kapatıyoruz‘ demişti. Türkiye, hatta dünya siyasi tarihinin en büyük kara deliği AKP iktidarıdır” diye konuştu.

‘Kılıçdaroğlu döneminin 170 katı’

Ağbaba daha sonra CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun SSK yıllarına atıfta bulunarak, AK Parti iktidarı döneminde yaşanan bütçe açığındaki astronomik rakamları gözler önüne serdi: Ağbaba, “Kılıçdaroğlu’nun SSK yılları, bu iktidar döneminde de yıllarca ince ince araştırıldı. Kılıçdaroğlu’nun açığını bulmak için özel hafiyeler, özel müfettişler görevlendirildi. Bir kuruş usulsüzlük, bir kuruş yolsuzluk bulunamadı. Ayrıca, bu açık verme yalanını da rakamlara bakarak sizlerle paylaşmak istiyorum. Kemal Kılıçdaroğlu, görev yaptığı 1992 ila 1999 yıllarında – ki 1999 ’da sadece iki ay SSK ’de çalışmıştır – SSK’nin toplam açığı 2,6 milyar, bu tabloyu sizlerle paylaşmak istiyorum değerli milletvekilleri. Oysa, AKP iktidarı döneminde 2003 -2021 yılları arasında SGK’nın toplam açığı 444,5 milyar, AKP’nin açığı, Kılıçdaroğlu döneminin tam 170 katı” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler