28.6 C
İstanbul
Pazar, Haziran 16, 2024

HAKLININ TARAFINDA

Sancaktepe Belediyesi, denize sıfır araziyi AK Partili ilçe yöneticisine kiraladı

Sancaktepe Belediyesi’nin Şile’deki denize sıfır arazisini kiralamak için düzenlediği ihaleyi AK Parti ilçe yöneticisi Kemal Er aldı. Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü'nün konuya ilişkin açıklamasıysa sosyal medyanın gündemine düştü

İstanbul’daki AK Partili Sancaktepe Belediyesi’nin gençlik kampı yapılacağını açıklayarak Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan kiraladığı Şile’de bulunan 190 bin metrekarelik araziyi AK Partili ilçe yöneticisine kiraladığı ortaya çıktı.

Birgün’de yer alan habere göre, Sancaktepe Belediyesi, 12 Ağustos tarihinde “Orman İçi Dinlenme Yeri Kiraya Verilecektir” başlığıyla bir kiralama ihalesi düzenledi. İhale kapsamında 190 bin metrekarelik ormanlık arazinin tüm yapı ve tesislerin işletme hakkıyla birlikte 10 yıl süreyle kiraya verileceği belirtildi. İhaleye sadece AKP Sancaktepe İlçe Yöneticisi Kemal Er katıldı ve devasa büyüklükteki orman arazisi 10 yıllığına AK Partili Er’e kiralandı.

Şile’deki denize sıfır ormanlık arazi eski Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem döneminde Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan 29 yıllığına kiralanmıştı. Araziye gençlik kampı yapılacağı açıklansa da proje aradan yıllar geçmesine rağmen hayata geçirilmemişti.

Denize sıfır araziyi yandaş kapmış

CHP’li bulup ona mı vereyim?

Cevap hakkı kullandırmak için iletişime geçtiğimiz Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü BirGün’e yaptığı açıklamada, “Söz konusu araziye gençlik kampı yapmak için ekiplerimizle bir çalışma yaptık ve maliyetli bir proje olduğu için belediye olarak bu işi yüklenemedik. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile görüştük, ama onlar da arazi engebeli olduğu için bu işe girip kamp alanı yapmak istemediler. Biz de bu araziyi bir işletmeciye verip birlikte yapalım diye ihaleye çıktık. İhaleye sadece bir firma katıldı ve ihale onun üzerinde kaldı. İhale tüm yönleriyle yasalar uygun yapıldı” dedi.

Döğücü, “AK Partili İlçe Yönetici Kemal Er’in belediyenizden ihale alması doğru mu?” şeklindeki sorumuza ise şu yanıtı verdi: “Bir insan AK Partili olunca ihale alamayacak mı yani? Ben gidip CHP’li birini mi bulup ona ihaleyi vereyim? Bunları kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Kemal Er, AK Partili olmasının dışında Sancaktepeli bir esnaf. İlçemize değer katan bir insanın ihaleye girmiş olması bizim için çok kıymetli” açıklaması yaptı.

Belediye Başkanı Döğücü, “Arazinin ne kadara kiralandığı, belediyenin yıllık ve aylık ne kadar kira alacağına” ilişkin sorulara ise yanıt vermedi.

Kemal Er ise AK Parti Sancaktepe İlçe yöneticisini olduğunu doğrulayarak, “Arazinin 10 yıllığına işletme hakkını aldım. Arazi üzerinde hiçbir yapı tesis vs. yok. Her şeyi ben yapacağım ve arazi üzerine de 85 milyon TL’lik bir yatırım yapacağım” dedi. AKP’li Er, “Sizin bu ihaleye girmeniz doğru mu?” şeklindeki sorumuza da “İhaleyi maçası yiyip de giremeyenlere sormak lazım bunu… Her şey usullere uygun” şeklinde yanıt verdi.

El altından ihale edildi

Sancaktepe Belediye Meclisi’nin CHP’li meclis üyeleri Osman Aldemir ve İlknur Ünlü yaptıkları ortak açıklamada arazinin AK Parti yöneticisi Kemal Er’e kiralanmasına tepki gösterdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şile’de Sancaktepe Belediyesi’nce işletilerek Sancaktepe halkının hizmetine sunulması gereken orman arazisi AK Partili Sancaktepe İlçe Yöneticisine el altından ihale edilmiştir. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde AK Parti İlçe Başkanı Adil Kandemir her ne kadar sağlık sebeplerini öne sürerek istifa etmiş olmasa da bizlerde ilçe kamuoyu da çok iyi biliyor ki AKP İlçe Başkanı’nın istifa sebebi rant paylaşım kavgasının sonucudur.

Son 12 yılda belediye milyonlarca lira borca sokuldu ve taşınmazları yok pahasına birer birer satıldı. İstanbul’un en başarısız belediyeleri arasında gösterilen Sancaktepe Belediyesi’nin nasıl yönetilemediğini, davanın hizmet davası değil, rant ve saltanat kavgası olduğunu tüm yurttaşlarımızın ve kamuoyunun vicdanına havale ediyoruz.”

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler