28.6 C
İstanbul
Pazar, Haziran 16, 2024

HAKLININ TARAFINDA

MÜSİAD’dan asgari ücret önerisi

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, asgari ücretin enflasyon oranının üzerinde belirlenmesi gerektiğini söyleyerek, "Enflasyon kadar artışı işveren, enflasyonun üzerinde kalan kısmı devlet üstlensin” önerisinde bulundu

2022 yılı asgari ücret zammı için Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanmasına günler kalmışken asgari ücretle ilgili MÜSİAD başkanından da bir öneri geldi.

“MÜSİAD 2021-2023 Yönetim Kurulu, Hedefler, Faaliyetler” tanıtım toplantısında konuşan Başkan Mahmut Asmalı, 2022 için belirlenecek asgari ücret zammının, işveren üzerindeki asgari ücret vergi yüklerinin bir kısmı azaltılmak suretiyle mutlaka yılsonu enflasyon oranının üzerinde olması gerektiğini söyledi.

“Çalışanlarımızın daha iyi maddi koşullar altında çalışması, hayatlarını daha müreffeh bir şekilde sürdürmeleri, alım güçlerinin artması; en az onlar kadar, işverenler olarak bizleri de memnun edecektir” diyen Asmalı şu öneride bulundu:

“Bu bağlamda 2022 yılı için belirlenecek asgari ücret zammının, işveren üzerindeki asgari ücret vergi yüklerinin bir kısmı azaltılmak sureti ile mutlaka yılsonu enflasyon oranının üzerinde olması gerektiğini düşünüyoruz. Enflasyon kadar artışı işveren, enflasyonun üzerinde kalan kısmı devlet üstlensin.”

Komisyon ne zaman toplanacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları Aralık aylarında yapılıyor. Önceki uygulamalara bakıldığında komisyonun ilk ve son toplantısının ev sahipliğini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapıyor. İkinci toplantının ev sahipliğini işveren adına TİSK, üçüncü toplantının ise işçiler adına Türk-İş yapıyor.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler