26.9 C
İstanbul
Pazar, Haziran 16, 2024

HAKLININ TARAFINDA

Kuzey Kore’den fırlatılan füze Japonya açıklarına düştü

Güney Kore ve Japonya resmi kaynaklarından yapılan açıklamada Kuzey Kore'nin Japonya açıklarına en az bir balistik füze fırlattığı duyuruldu

Güney Kore’nin haber ajanslarından Yonhap bir hükümet kaynağına dayandırdığı haberinde, Kuzey Kore ordusunun füze denemesinin, Güney Kore, Japonya ve ABD istihbarat şeflerinin Kuzey Kore’yi görüşmek üzere Seul’de bir araya geldiği zamana denk geldiğini duyurdu.

Pyongyang yönetimi, son aylarda hipersonik ve uzun menzilli seyir füzeleri ile uçaksavar silahları olduğunu iddia ettiği ekipmanlar üzerinde bir dizi deneme gerçekleştirdi. Bu testlerden bazıları uluslararası yaptırımları ihlal ediyor.

Kuzey Kore’nin nükleer silahların yanı sıra balistik füze denemeleri gerçekleştirmesi de Birleşmiş Milletler kararıyla yasaklanmış durumda.

Salı günü Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore’nin doğusundan, Pyongyang’ın genellikle denizaltı üssü olarak kullandığı Sinpo limanından bir füze fırlatıldığını açıkladı. Füze, Japonya Denizi olarak da bilinen Doğu Denizi’ne isabet etti.

Kishida: Çok üzücü

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, iki balistik füze fırlatıldığını belirterek denemeleri “çok üzücü” olarak nitelendirdi.

Seul kısa süre önce denizaltından fırlatılan bir füzeyi tanıttı. Bu hafta Güney Kore’de gerçekleştirilen savunma fuarının şimdiye kadarkilerin en büyüğü olduğu söyleniyor. Ayrıca yakında uzaya kendi roketini fırlatacak.

Kore yarımadasını iki ülkeye ayıran Kore Savaşı 1953’te ateşkesle sona erdiği için Kuzey ve Güney Kore teknik olarak halen savaşta.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un geçen hafta Kore yarımadasında yeniden savaş çıkmasını istemediğini, ancak ülkesinin düşmanlarına karşı kendini savunmak için silah geliştirmeye devam etmeleri gerektiğini vurguladı.

Son 24 saat içinde ABD’nin Kuzey Kore Özel Temsilcisi Sung Kim, Biden yönetiminin Kuzey Kore ile ön koşulsuz görüşmeye açık olduğunu yineledi.

ABD ve Kuzey Kore arasındaki önceki görüşmeler, nükleer silahlardan arınma konusundaki temel anlaşmazlıklar nedeniyle bozuldu.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler