26.9 C
İstanbul
Pazar, Haziran 16, 2024

HAKLININ TARAFINDA

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan: Sabah erken kalkanın kararname yazıp, Merkez Bankası Başkanı değiştirdiği bir ülkede enflasyon düşmez

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, KARAR TV'de gündeme ilişkin görüşlerini dile getirdi

KARAR TV’de Taha Akyol ve Mustafa Karaalioğlu’nun konuğu olan Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’na da sert eleştirilerde bulundu. Kavcıoğlu’nun faiz – enflasyon ilişkisini bilmediğini savunan Gelecek Partisi Sözcüsü, “Faiz yüzde 19’dan 16’ya düştüğünde 5 yılın hazine puanı 3 puan arttı. Şahap Kavcıoğlu, faizi arttırmıştır. Erdoğan ise nasıl faizci olduğunu gösterdi” dedi.

Şahap Kavcıoğlu faizi artırdı

Türkiye Merkez Bankası, 16 ay sonra 2 defa üst üste puan indirimine giderek faizi 18’den yüzde 16’ya çekti. Faiz kararından sonra dolar da tırmanışa geçerek, son zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, Merkez Bankası’nın faiz kararlarını eleştirerek, Türkiye’nin kayıp yılları diye tanımlanan 1993-2003 yıllarından daha kötü bir durumda olduğunu söyleyerek, “Faiz yüzde 19’dan 16’ya düştüğünde 5 yılın hazine puanı 3 puan arttı. Şahap Kavcıoğlu, faizi arttırmıştır. Erdoğan ise nasıl faizci olduğunu gösterdi” dedi.

Erdoğan’ın faiz yaklaşımı ideolojiktir

Özcan, “Enflasyon-faiz tartışmasının özünde bir liyakat bir bilgi, bir akıl ve cehalet sorunu olduğunu düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanı’nın faiz yaklaşımı tamamen ideolojiktir. Faizin yüzde 20’nin olduğu bir ülkeye yabancı yatırımcı gelmez. Hepimiz yüksek faizin zararlarını biliyoruz. Bunun yolu enflasyonla samimimi bir şekilde mücadele etmek. Gece erken kalkanın kararname yazıp da, Merkez Bankası Başkanı değiştirdiği bir ülkede enflasyon düşmez” diye konuştu.

İktidar 3 ay içinde seçimi yapıp kazanmalı. Yoksa büyük felakete gidecekler

Kamu borcunun Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne geçmeden önce yüzde 28 olduğunu söyleyen Özcan, sistem değişikliğinden sonra bu oranın yüzde 67’ye yükseldiğini ifade etti. Özcan, “Türkiye kendine benzeyen ülkelerin 4 katı kadar faiz ödüyor. Popülizm size seçim kazandırmaz. Günün sonunda iktidar 3 ay içinde seçim yapıp kazanmalı. Yoksa 3 ay sonra daha büyük felakete gidecekler” dedi.

Özcan, Türkiye’nin dünya ekonomisinde payının 0,8 olduğunu belirterek, “Berat Albayrak’ın ruhu hala siyaset ve ekonomide dolaşıyor” ifadesini kullandı.

Bugünkü 128 milyar dolar artık bizim paramız değil

Özcan, Merkez Bankası 128 milyar doları neden sattı? Sorusunu sorarak şöyle devam etti:

“128 milyar dolar kur yükselmesin diye satıldı. Çünkü elimizde barut kalmadı. Merkez Bankası’nın finansal koruma kalkanları düştü. Kendi paramızdan olan rezervi satıp borçlanarak, swaplar yaparak, bankalardaki mevduatı Merkez Bankası’na çekerek ona benzeyen bir imitasyon yaptık. Evet, karşımızda 128 milyar dolarlık rezerv var ama o rezerv bu rezerv değil. O artık bizim paramız değil. Bunu Merkez Bankası yabancı para net döviz pozisyonundan biliyoruz.”

Asgari ücretten vergi alınmamalıdır

Özcan, AK Parti’nin asgari ücret, emeklilik ve EYT’lilerle ilgili yapacağı düzenlemelerle ilgili “Asgari ücret bugün insani değildir, açlık sınırının altındadır. Asgari ücretliden vergi alınmamalıdır. EYT meselesi konuşabilir bir konu değildir, haktır ve verilmek zorundadır. Biz bunların hepsini yapacağız” dedi.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler