25.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

HAKLININ TARAFINDA

Gelecek Partili Kerim Rota: Faizin ne olacağından Merkez Bankası Başkanı’nın bile haberi yoktur

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kerim Rota, Halk TV'de İpek Özbey'in sunduğu Kadraj programına konuk oldu. Ekonominin gidişatına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Rota, Türkiye'de öngörülebilirlik olmadığından dolayı fiyatlandırma yapılamadığını bu nedenle de fiyatların durmadan yukarı yönlü seyrettiğini söyledi

Artan enflasyon ve döviz kuruyla ilgili görüşlerini paylaşan Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, perşembe günü toplanacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun faiz kararına ilişkin hiçbir fikrinin olmadığını belirterek, “Ne olacağı konusunda Merkez Bankası Başkanı’nın bile fikrinin olduğunu düşünmüyorum. Onun ne olacağını Cumhurbaşkanı karar verir. Merkez Bankası Başkanı’na perşembe günü söyler. O da uygular. Sistem buna dönmüş vaziyette. O yüzden bugünden bir şey söyleyip ondan sonra da onu takip etmenin manası yok. En azından yükselmeyeceği konusunda bir fikrimiz yok. Onu da Nureddin bey söyledi. Yükselmeyeceğini biliyoruz” dedi.

Kerim Rota, Türk Lirası’nı ‘yakar top’ olarak nitelendirerek, “Hiç kimse elinde Türk Lirası tutmak istemiyor” yorumunu yaptı. Rota, “Enflasyon bu kadar yükselme trendindeyken siz faizleri sabit de bıraksanız, 1 puan düşürseniz de çok değişen bir şey olmaz. Sabit bırakırsanız 3-4 saatlik bir rahatlama olur piyasalarda. O kadar” diye konuştu.

Faizi yükseltseler de bir şey değişmez

Gelecek Partili Rota, faizin yükseltilmesi halinde bile bir şey değişmeyeceğine işaret etti. Parti olarak 61 maddede Yıkımdan Çıkışın Yol Haritası raporunu açıkladıklarını hatırlatan Rota, tek başına faizi düşürmenin bir işe yaramayacağını ifade ederek, “Bu hükümetin yapamayacağı ama yapılması gerekenleri özetledik. İçinde faiz artırımı yoktu. Bu maddelerin içinde 128 milyar doların akıbeti, vergi reformu gibi çok önemli maddeler vardı. Bu hükümetin sadece faiz artırımıyla bir noktaya gelmesi artık güven sağlayıcı bir unsur değil” görüşünü savundu.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler