28.6 C
İstanbul
Pazar, Haziran 16, 2024

HAKLININ TARAFINDA

G7 ülkelerinden Çin’e Uygur yaptırımı

Almanya, ABD, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada'nın teşkil ettiği G7 ülkelerinin ticaret bakanları, Çin'in Uygurları zorla çalıştırma uygulamasına ilişkin azınlık halkın üzerindeki 'devlet desteğiyle baskı ve şiddet' ile ilgili endişelerini paylaştı

G-7 ülkelerinin ticaret bakanları, Çin hükümetinin Uygurlara yönelik uzun süredir devam eden kötü muamelesinin bir parçası olan zorla çalıştırma meselesiyle ilgili ortak bir açıklama yaptı. Bakanlar, çevrimiçi ortamda gerçekleştirdikleri toplantılarının ardından Cuma günü yaptıkları ortak açıklamada, “Kurallara dayalı çok taraflı ticaret sisteminde zorla çalıştırmaya yer olmadığını teyit ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Zorla çalıştırmayı hep beraber ortadan kaldıracağız

Ticaret bakanları ayrıca, azınlıklara uygulanan devlet destekli baskı konusunda da endişelerini “Her gün dünya çapında yaklaşık 25 milyon insanın zorunlu çalışmaya maruz kaldığını biliyor ve tüm ülkeleri, çok taraflı kurumları ve işletmeleri, zorla çalıştırılmadan kurtulanlar da dahil olmak üzere birlikte çalışmaya, küresel tedarik zincirlerinden zorla çalıştırmayı ortadan kaldırmak için birlikte hareket etmeye çağırıyoruz” sözleriyle dile getirdi.

Bakanlar ayrıca, Uluslararası Çalışma Örgütü (IOL), Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Uluslararası Göç Organizasyonu (IOM) ve UNICEF tarafından küresel tedarik zincirlerinde çocuk işçiliği ve insan kaçakçılığının sona erdirilmesine ilişkin 2021 G7 Mayıs Ticaret Tebliği ve 2019 Raporunu da hatırlattı.

Büyük markalardan boykot

Çin, Sincan’daki Uygurlara yönelik toplu gözaltı kamplarına yollama, dini ibadetlerine karışma ve zorla çalıştırma da dahil olmak üzere her türlü istismara maruz bırakma uygulamaları nedeniyle küresel çapta tepki topladı.

H&M, Nike ve Ralph Lauren de dahil olmak üzere birçok uluslararası büyük marka, son olaylardan sonra ürünlerinde artık Çin pamuğu kullanmayacaklarını belirtti.

Diğer yandan Çin hükümeti ise, gazetecilerin ‘devlet desteğiyle Uygurlara yönelik her türlü baskı ve şiddet’ haberlerine ve ortaya çıkan tutuklulara rağmen ısrarla ortada insan haklarına aykırı bir şey olmadığını iddia ediyor.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler