25.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

HAKLININ TARAFINDA

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Papa ile bir araya geldi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus’ı Vatikan’da ziyaret etti.

Görüşmeye ilişkin Vatikan Basın Ofisi’nden yapılan açıklamada, iki liderin görüşmesinin samimi bir havada geçtiği belirtilerek Vatikan ve Filistin arasındaki iyi ilişkiler ile karşılıklı çıkarların olduğu ikili meselelerin ele alındığı bildirildi.

Papa ile Abbas’ın görüşmesi sonrası, kardeşlik ve farklı inançlar arasında barış içinde bir arada yaşamayı teşvik etme gereksiniminin de altı çizildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İsrailliler ve Filistinliler arasındaki barış sürecine ilişkin, uluslararası toplumun daha güçlü taahhüdüyle iki devletli bir çözüme ulaşmak için doğrudan diyaloğu yeniden etkinleştirmeye duyulan mutlak ihtiyacın üzerinde duruldu. Son olarak, Kudüs’ün herkes tarafından bir çatışma yeri değil, buluşma yeri olarak tanınması gerektiği, üç İbrahimi dinin hepsi için; kutsal şehrin kendi kimliği ve evrensel değerinin uluslararası garantili özel bir statü aracılığıyla korunması gerektiği yinelendi.”

İki lider, barış için çalışma, silah kullanımından kaçınma ve her türlü aşırıcılık ve köktencilikle mücadele etmenin de üzerinde durdu.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler