25.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

HAKLININ TARAFINDA

Erdoğan’dan 10 büyükelçiye Kavala tepkisi: ‘İstenmeyen adam’ ilan edilecekler

Eskişehir'de toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 ülkenin büyükelçisinin yaptığı Kavala açıklamasına tepki göstererek 'istenmeyen adam' ilan edileceklerini duyurdu

Partisinin il danışma meclisi için Eskişehir’de bulunan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Kılıçdaroğlu’nun bürokratlara yönelik sözlerine tepki gösterdi. Erdoğan, “Bunların hiçbiri kılınıza dokunamaz” dedi.

Danışma meclisinin ardından bir dizi toplu açılışın gerçekleştirildiği törende konuşan cumhurbaşkanı, on ülkenin büyükelçisinin Osman Kavala hakkındaki çağrısına da tepki göstererek, kendilerinin ‘istenmeyen adam’ ilan edileceğini söyledi. Erdoğan, Dışişleri Bakanlığı’na talimat verdiğini de sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Eskişehir Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı’nda yaptığı konuşmada konuya değindi.

“Sen kimsin de benim memurumu, polisimi tehdide yelteniyorsun?” diyen Erdoğan, memurlara “Sakın bu oyunlara gelmeyin, memur olarak görevinizi yaptığınız sürece bunların hiçbiri kılınıza dokunamaz” diye seslendi.

Erdoğan’ın burada yaptığı konuşmadan öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

“Son 19 yılda karşılaştığımız badireleri nasıl atlattıysak 2023 limanına ülkemizi kavuşturacağız. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefine eninde sonunda ulaşacağız. Türk ekonomisini yatırım, üretim, istihdam sütunlarında yükseltmek için yurt içinde ve yurt dışında çaba gösteriyoruz.

Türki müteahhitler kıtanın dört bir yanında mega projelere imza atıyor. Afrika çapındaki yatırımlarımız 6.5 milyar doları geçiyor. Türkiye’nin sadece Afrika kıtasında değil farklı coğrafyalarda yazmış olduğu destan hepimizin ortak destanıdır. Türkiye’ye daha fazla yatırım çekecek çabalardan kimse gocunmamalı bilakis gurur duymalıdır. 

Ufku dar olanlar, ufku Ankara’nın ötesine geçemeyenler bizim çok boyutlu dış politikamızı anlayamıyorlar. Bazı kesimlerin attığımız tüm adımlardan rahatsızlık duyduğunu görüyoruz. Hayatında ticaret yapmamış, ihracat, üretim, kalite nedir bilmeyen Türkiye’nin Afrika’da ne işi var diyor.

Aynı soruyu tescilli sömürgeciler de soruyor. Türkiye’nin daha adil bir dünya hayaliyle verdiği mücadele bunları rahatsız ediyor. Kendi kanlı geçmişleriyle yüzleşmek yerine Türkiye’ye laf atanları muhatap almıyoruz. Onlara hak ettikleri cevabı Afrikalı kardeşlerimiz veriyor.

2023 yaklaştıkça CHP’nin başını çektiği muhalefetin pervasızlığı ve provokasyonları artıyor. Yalan terörü dahil her şeyi deniyorlar. Bir dönem sığınmacılara karşı vatandaşlarımızı kışkırttılar. Gençlerimizi galeyana getirmek istediler.”

Salgın döneminde dünyaya açılıyoruz

Erdoğan ardından bir beyaz eşya fabrikasının açılışında konuştu. 

Buradaki konuşmadan öne çıkanlar ise şöyle:

“Türkiye’ye yatırım yapan, Türkiye’nin aydınlık geleceğine güvenen herkes kazanmaya devam edecektir. Pusuya yatarak ülkemizin tökezlemesinden medet umanlara diyorum ki hiç heveslenmeyin, bu ülkedeki istikrar ve güven iklimini bozmaya kimsenin gücü yetmez.

Bizim gündemimiz yatırımdır, geleceğe eser bırakmaktır. Vatandaşlarımızın refahını artırmaktır. Çoğu ülkenin kabuğuna çekildiği salgın döneminde biz dünyaya açılıyoruz. Hedefemiz Türkiye’yi elektrikli araç ve batarya üsü haline getirmek.”

Yaşadığımız sıkıntılar geçici

Cumhurbaşkanı son olarak Eskişehir Millet Bahçesi ve yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış törenine katıldı. Burada yaptığı konuşmada ekonomiye yönelik mesajlar veren Erdoğan, “Ekonomide de sıkıştırılmaya çalıştığımız tablo, Türkiye’nin gerçek yerini ifade etmiyor” dedi.

Erdoğan özetle şunları söyledi:

“Türkiye’yi diplomasi ve ekonomide zora sokarak iktidarı değiştirmeyi hedeflediklerini söyleyenlerin amaçları ülkemizin menfaatlerini korumak değildir. Nasıl 19 yıldır bu ülkeyi kimseye yem etmediysek, nasıl tüm kötü niyetlilerin heveslerini kursaklarında bıraktıysak bu defa da aynı şeyi yapacağız.

Küresel ekonomideki çalkantılar yeni değildir. 2008’deki krizden bu yana kendisini hissettiriyordu. Salgın ortaya çıkmasına vesile oldu. Dünya ekonomisindeki bozulma pek çok alanda aşırı fiyat yükselişlerine neden oldu. Fiyat artışlarından biz de etkilendik. Özellikle enerjide küresel fiyat artışlarını vatandaşlarımıza en seviyede yansıttık. Bunun insanımıza yaşattığı sıkıntıların farkındayız. Yaşadığımız sıkıntılar geçicidir ama emin olun elde edeceğimiz kazançlar nesiller boyu devam edecektir.

Büyükelçilere Kavala tepkisi

Yatıyorlar kalkıyorlar Kavala kavala… Kavala dediğin Soros’un Türkiye şubesi. 10 tane büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığı’na geliyor. Bu ne terbiyesizliktir. Siz burayı ne sanıyorsunuz. Burası Türkiye… Burası öyle bir kabile devleti değil. Anlı şanlı Türkiye. Burada kalkıp da Dışişleri Bakanlığı’na talimat veremezsiniz. Talimatı Dışişleri Bakanımıza verdim, ‘Bu 10 büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmesini hemen halledeceksiniz.’ dedim.  Bunlar Türkiye’yi tanıyacak, anlayacak, bilecekler. Türkiye’yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler.”

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler