25.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

HAKLININ TARAFINDA

Emine Erdoğan, BİSAV’ı unuttu: Vakıf kültürünü dilden dile aktarmalıyız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneğinin (TOGEMDER) eski ve yeni yönetim kurulu üyeleriyle buluştu

TOGEMDER Onursal Başkanı Emine Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, TOGEMDER’in, yardımlaşma fikrini vicdanıyla besleyen insanların kalbinden doğduğunu, ülkeye ve millete karşı duyulan sorumluluğu ruhunun en derinlerinde hissedenler tarafından büyütüldüğünü söyledi.

Derneğin, yardımlaşmayı yalnızca anlık ihtiyaçları karşılamanın ötesine taşıdığını belirten Erdoğan, “Zamanın ruhunu gözledi, günün değişen ihtiyaçlarını tespit etti. Toplumun nabzını tuttu. Gerekiyorsa faaliyet alanlarına yeni modüller ekledi. TOGEMDER’in bu yönüyle oldukça dinamik bir sivil toplum kuruluşu olduğunu gözlemliyorum. Çünkü bu işin özünde, dünyanın dertlerine şifa olma, dünya düzenine yön verme fikriyatı var.” değerlendirmesinde bulundu.

Emine Erdoğan, STK çalışmalarına “Bir damla gözyaşını bile silsem ne mutlu bana” demek için girilmesi gerektiğini belirterek, Türkiye’deki STK anlayışının tarihi zemine ve manevi mirasa dayandığını anlattı.

Canlı köprü olacağına inanıyorum

Osmanlı İmparatorluğu’nun adeta bir vakıf cenneti olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Merhametin, vicdanın ve yaratılana karşı duyulan muhabbetin kurumsallaşması, eşi benzeri olmayan bir tarih mirasıdır. Vakıf kültürümüz, insanlık tarihinin ender başarılarından biridir. Bizler bu gerçeği, dilden dile aktarmalıyız. Bunu tüm dünya için bir başucu kitabı haline getirmeliyiz. İşte vakıflar, bu ince yaşam sanatının en iyi öğrenileceği, aktarılacağı yerlerdir. Kurumlarımızın, bu bakiyeyi, özellikle gençlerle buluşturacak canlı bir köprü olacağına yürekten inanıyorum” diye konuştu.

Emine Erdoğan, derneğin yönetim kurulu üyelerine hitaben, “TOGEMDER ailesi olarak nice insanın elinden tuttunuz. Yüreklerine dokundunuz. Sayısını hiç bilemeyeceğimiz hayalleri gerçekleştirdiniz. İyilik denizine alın terinizi akıttınız. Bu çatı altında çalışmış, zamanını ve enerjisini vakfetmiş herkesin, dökülen gözyaşlarını görüp, feryatların sesini işitebilen çok özel insanlar olduğuna inanıyorum.” dedi.

Erdoğan, TOGEMDER Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devreden Saadet Gülbaran’ın 16 yılını derneğe vakfettiğini belirterek, emekleri için teşekkür etti.

TOGEMDER’in birçok faaliyete öncü olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Anasınıfsız Okul Kalmasın projesiyle 720 dersliği Milli Eğitim Bakanlığımıza kazandırdık. ‘Erken tanı, erken hayat’ çalışmasıyla farklı gelişen çocuklara ve ailelerine el uzattık. İstismara uğramış çocuklar için çocuk izlem merkezini hayata geçirdik. ‘Geleceğe annemle yürüyorum’ projesiyle annelerin meslek sahibi olmasını sağladık. Cemre Çarşısı ve ‘Artsın Eksilmesin Dönüşüm Pazarı’, hayırseverliğe yepyeni bir vizyon kazandırdı. İnanıyorum ki, emaneti devrettiğiniz bu güzel ekip, TOGEMDER’e yeni değerler katarak bu birikimini çoğaltacak.”

Konuşmasının ardından Emine Erdoğan, Saadet Gülbaran’a teşekkür plaketi verdi.

Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atanmıştı

Emine Erdoğan, vakıf geleneğine dair yaptığı konuşmada, geçtiğimiz yıl kayyum atanan Bilim ve Sanat Vakfı’na (BİSAV) değinmedi. Erdoğan’ın vakıf konusundaki hassasiyeti, sosyal medyada BİSAV’ı unuttuğu yönünde değerlendirmelere neden oldu.

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz yıl, kurucuları arasında Ahmet Davutoğlu’nun da yer aldığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen 3 kişi 1986 yılında kurulan Bilim ve Sanat Vakfı’na gelerek, geçici kayyum olarak atandıklarını bildirmişti.

Bu kararın öncesinde de, BİSAV’ın hamisi olduğu Şehir Üniversitesi kapatılarak Marmara Üniversitesi’ne devredilmişti. Üniversitenin kapatılıp vakfa kayyum atanması, Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi’ni kurmasından kısa bir süre sonra gerçekleşti. Bu hamle, kamuoyunda ‘siyasi intikam’ olarak yorumlanmıştı.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler