25.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

HAKLININ TARAFINDA

DEVA ile Gelecek arasında ‘Rus uçağı’ gerilimi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın dün gece Halk TV'de katıldığı Liderler Özel Söyleşisi programında Rus uçağının düşürülmesine ilişkin sarf ettiği sözler, iki parti arasında soğuk rüzgarlar esmesine neden oldu

Halk TV’de Suat Toktaş’ın sorularını yanıtlayan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 2015 senesinde Rus uçağının düşürülmesine ilişkin “Rusya baya ciddi düşmandı o günlerde. Hatta o uçağı düşürme talimatını kim verdi onun yarışı oldu başbakan ve cumhurbaşkanı arasında” ifadelerini kullanmıştı.

Hükümetin izlediği dış politikayı eleştiren DEVA Partisi lideri, Türkiye’nin dünyada yalnızlaştığını belirterek tutarlı davranmadığı yorumunda bulundu. Babacan, “İlişkilere baktığınızda Türkiye, son derece yalnızlaşmış bir ülke. Bugün ‘dostum ‘dediğine, yarın ‘düşmanım’ demeyeceğinin hiçbir garantisi yok. ‘Zalim Sisi’ deniyordu, şimdi Mısır ile ilişkileri düzeltmenin peşinde” dedi.

Gelecek Partisi’nden yanıt: Davutoğlu askerine sahip çıkmıştır

Babacan’ın bu sözlerine Gelecek Partisi cephesinden ardı ardına sert yanıtlar geldi. Partinin genel başkan yardımcılarından Sema Silkin Ün, kişisel Twitter hesabı üzerinden DEVA Partisi liderinin sözlerine “Davutoğlu devlet adamlığı görevini yerine getirmiş ve görev yapamaz hale gelme ihtimali olan askerine sahip çıkmıştır” yanıtını verdi.

Açıklama Cumhurbaşkanlığı’ndan yapıldı

Davutoğlu’nun uçağın düşürülmesinin ardından dönemin Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar ile yaptığı görüşmede “Akar Davutoğlu’nu aradı. Rus uçağını düşürdük dedi Davutoğlu’nun yanıtı şu oldu ‘Rus uçağı demeyin Biz düşürdük demeyin Kimliği belirsiz bir uçak sınır ihlali nedeniyle düşürülmüştür deyin Rusya da Türkiye de büyük devlettir. Biz aramızda bunu konuşalım'” dediğini aktaran Gelecek Partili Ün, şunları kaydetti:

“Bu konuşmanın 10 dakika sonrasında talimatının kimlerce verildiği meçhul olan ‘Rus uçağı düşürüldü’ açıklaması Cumhurbaşkanlığı’ndan yapıldı. Davutoğlu tekrar Akar’ı aradı ve “bu açıklama verdiğim talimata rağmen nasıl yapıldı derhal çekilsin” dedi. GK Başkanı Başbakan’a kendisinin de şaşırdığını kendilerinin talimatını Cumhurbaşkanlığı’na ilettiğini söyledi. Açıklama geri çekildi ama o 10 dakikada tüm dünya ajansları geçmişti artık haberi. Ek bilgi olsun bu da. Bayırbucak Türkmenlerini bombalamak için sınırımızda manevra yapan uçaklardı o uçaklar.”

Angajman hatırlatması

Ün, uçağın vurulmasının 2012 yılında o günkü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yayınladığı ‘angajman’ kurallarını da hatırlatarak, “2 Askerimiz 2012’de Suriye rejimince şehit edilince Başbakan Erdoğan ANGAJMAN kuralları yayınladı. Uyarılara rağmen ihlal gerçekleştiren uçakları vurma emri verildi Hava Kuvvetleri’ne. 2015 yılında bölgeye Rusya dahil olunca konu Rus tarafına hatırlatıldı” ifadelerini kullandı.

Mustafa Gözel’den ‘ekonomist’ göndermesi

Partinin bir diğer genel başkan yardımcısı Mustafa Gözel ise, kinayeli bir paylaşımda bulunarak Babacan’a göndermede bulundu. Gözel, paylaşımında şunları söyledi:

“İlgili makamdasınız. Türk Silahlı Kuvvetleri, yabancı devletlerin uçakları hava sahamızı ihlal ettiğinde, angajman kuralları çerçevesinde müdahale etmiştir. Ne yaparsınız?

a. Pilot fetöcüydü derim

b. Emri ben verdim der sorumlu davranırım

c. Ben ekonomistim, o işleri bilmem”

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler