25.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

HAKLININ TARAFINDA

Davutoğlu’nun Etimesgut’ta ziyaret ettiği engelliler derneği, MHP’li belediyenin hedefinde

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun bir süre önce ziyaret ettiği Tüm Engelliler Aileleri Yardımlaşma Derneği (TEDAY), bir süredir Etimesgut Belediyesiyle problemler yaşıyor...

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz aylarda partisinin Etimesgut ilçe teşkilatının düzenlediği program kapsamında Ankara’nın Etimesgut ilçesinde bir dizi ziyaretlerde bulunmuştu.

Program sırasında TEDAY’a da bir ziyaret gerçekleştiren Gelecek Partisi lideri, burada engellilerin sorunlarına ilişkin partisinin çözüm önerilerini anlatma fırsatı bulmuştu. Davutoğlu’ndan sonra, söz konusu derneğe başka siyasi parti temsilcileri de ziyarette bulunmuş, bu ziyaretler sonrasında ise dernekle belediye arasında birtakım anlaşmazlıkların meydana geldiği, belediye tarafından sağlanan bazı imtiyazların geri çekildiği yönünde iddialar ilçede konuşulmaya başlanmıştı.

Konuya ilişkin Gelecek Partisi cephesinden bir açıklama geldi. Partinin Etimesgut İlçe Başkanı Ersin Işık, ilçenin MHP’li belediye başkanı Enver Demirel’e birtakım sorular yöneltti.

Yazılı bir basın açıklaması yapan Gelecek Partisi Etimesgut İlçe Başkanı Ersin Işık, ilçedeki bazı sivil toplum kuruluşlarına haksızlıklar yapıldığını belirterek sivil toplum kuruluşlarına ‘yaşam hakkı tanınmadığı’ görüşünü dile getirdi.

Işık, iktidar partisinin ve ortağının ilk seçimde kaybedeceğini ve bu yüzden hırçınlaştığını savunarak, kamu desteklerinin siyasi menfaatler doğrultusunda sağlandığını ifade etti.

Ersin Işık’ın açıklaması şöyle:

İktidar, kendileri gibi düşünmeyen STK’lara yaşama hakkı tanımama gayretinde

Son zamanlarda basın yayın kuruluşları ile sosyal medya üzerinden üzülerek takip ettiğimize göre  ilçemizde faaliyet gösteren bazı Sivil Toplum Kuruluşlarına (STK) yapılan haksızlıklar nedeniyle açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Genelde ve yerelde iktidarı elinde bulunduranların kendileri gibi düşünmeyen STK’lara yaşama hakkı tanımamanın gayreti içerisinde olduğu görülmektedir. 

Bilindiği üzere STK’lar hiçbir siyasi partiye bağlı olmayıp kuruluş amacı doğrultusunda üyelerine hizmet etmek üzere çalışmakta, bu çalışmalarını sürdürebilmek için çeşitli gelirleri elde etmek zorundadırlar.

Ülkemizde kamu yararına çalışan STK’lar kanunlarla tanımlanmış hallerde kamu tarafından çeşitli şekillerde desteklendiği bilinmektedir.

Kamu yararı değil siyasi menfaat

Ancak iktidarı elinde bulunduranlar son ekonomik krizle birlikte yapılacak ilk seçimde kaybedeceklerini anladıklarından olsa gerek giderek hırçınlaşmakta, bu hakkı kamu yararına değil de siyasal menfaatleri doğrultusunda kullanmaktadır.

Bunun bir örneği ilçemizde faaliyet gösteren, yıllardır Etimesgut Belediyesi tarafından yer tahsisi yapılan ve çeşitli şekillerde desteklenen “TEDAY” (Tüm Engelli ve Aileleri Yardımlaşma Derneği) ‘a yapılan uygulamadır.

TEDAY Dernek Başkanının sosyal medya paylaşımlarından ve çalışmalarından söz konusu derneğin tüm siyasi partilere eşit mesafede durduğu, amacının sadece engelli vatandaşlarımızın yani kendi üyelerinin haklarını koruma ve yaşam kalitelerini yükseltmek olduğu bilinmektedir.

Bu vesileyle;

Etimesgut Belediyesi Başkanı Sayın Enver Demirel’e kamuoyu adına soruyoruz:

-Yıllardır desteklenen bir derneğe şimdilerde yapılan bu uygulamanın sebebi nedir?

-Başta Genel Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet DAVUTOĞLU olmak üzere son zamanlarda çeşitli siyasi partilerin TEDAY’a yapmış olduğu ziyaretlerle bir ilgisi var mıdır?

-Yapılan bu uygulamanın Cumhur İttifakının temellerinin atıldığı 15 Temmuz ve sonrası terörle mücadelenin devam ettiği yıllarda, Sayın Devlet BAHÇELİ’nin Sayın Cumhurbaşkanına destek vermeye başladığı dönemde, TEDAY Başkanının Dernek merkezinde Cumhurbaşkanına destek amaçlı yaptığı program sonrası gelişmelerle bir alakası var mıdır?

– Etimesgut Belediyesi tarafından yer tahsisi yapılan veya başka bir şekilde desteklenen sivil toplum kuruluşu var mıdır? Ne gibi destek verilmektedir?

Bu konuda açıklama yapılmasını bekliyoruz. Hiçbir iktidarın sonsuza kadar kalamayacağını hatırlatır, kamuoyuna saygı ile arz ederim.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler