28.6 C
İstanbul
Pazar, Haziran 16, 2024

HAKLININ TARAFINDA

Cemil Çiçek’ten Bahçeli’ye 50+1 yanıtı: Kim nasıl anlıyorsa anlasın

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 50+1 konusunda kendisine tepki göstermesine ilişkin yanıt verdi

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşmeden sonra, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 oy şartından memnun olmadığını aktarmıştı.

Karamollaoğlu’nun sözlerinin ardından başlayan 50+1 tartışması her gün yeni bir boyut kazanıyor.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, konuya ilişkin olarak “Anayasa toplantısında 50 +1’in hem bugün hem de gelecekte önemli sıkıntılara sebebiyet vereceğini ve Türkiye’yi bir kaosa sürükleyeceğini söyledim yine söylüyorum. Bu sözlerim iktidar ya da muhalefet yanlısı değil. Söylediğim cümleler gayet açık. 50 + 1 ciddi problem çıkarıyor. Gelecekte de çıkaracak” görüşünü savunmuştu.

MHP lideri Bahçeli’yse “Bu sistemin demokratik meşruiyet temeli, yüzde 50+1’dir” diyerek Çiçek’in açıklamalarına şu sözlerle tepki göstermişti: 

“Bu tuhaf ve tahrip gücü yüksek sözlerin benzerini, Türkiye’nin istikrarsızlığa gömülmesini, siyasi anlaşmazlıkların içine düşmesini isteyen çevreler de ileri sürüyor. Sayın Çiçek, sizin kafanızda, dilinizin altında sakladığınız bir oran var mıdır? Varsa ne zaman açıklamayı düşünüyorsunuz? Açıkla da bilelim, niyetini öğrenelim. Türkiye’nin kaostan, işgalden, imhadan kıl payı kurtulduğunu ne çabuk hafıza kayıtlarından çıkardınız. Buradan ne yapmaya, kimlere şirin görünmeye çalışıyorsunuz?”

Çiçek: Konunun nasıl gündeme geldiği belli

Sözcü’den Aytunç Erkin‘e bir açıklama yapan Çiçek, “Artık bir şey demiyorum. Ben sizinle yaptığım röportajda söylemiştim: Doğrusu siz gazetecilik yapıyorsunuz. İtirazlarım çok açık. Ama fikir değil ben tartışılıyorum. Kusura bakmayın bundan sonra beyanat vermeyeceğim. Benim söylediğim belli Sayın Bahçeli’nin de. Konunun nasıl gündeme geldiği belli. Kim nasıl değerlendiriyorsa ya da anlıyorsa anlasın. Bir kez daha söylüyorum: Konunun nasıl gündeme geldiği belli. Açıklamalarım ortada. Değerlendirmesi gerekenler değerlendirir. Ayrıca açıklama yapmam gerekmez” dedi.

Çiçek sözlerini şöyle noktaladı: “Ama gördünüz değil mi? Dediklerim doğru çıkıyor. Fikirler değil ben tartışılıyorum. Bu ortam sağlıklı bir konuşma ortamı değil ki! İnsanlar konuşsa… Altını yeniden çiziyorum: Konunun nasıl gündeme geldiği belli. Dolayısıyla kamuoyu nasıl değerlendirir, değerlendirmesi gerekenler nasıl değerlendirecektir.”

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler