25.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

HAKLININ TARAFINDA

Bulgaristan’dan Türkiye sınırına asker

Bulgaristan Türkiye sınırından gelen göç akını nedeniyle sınıra 350 asker gönderdiğini açıkladı. Askerlerin yasa dışı geçişleri önlemek amacıyla görev yapan güvenlik güçlerine destek olacağı ifade edildi.

Uzun zamandır sınırlarda yaşanan göç problemi gözlemleniyor Özellike, Afganistan’da Taliban’ın Ağustos ayında yönetimi ele geçirmesinden sonra Avrupa’ya göç akını dikkat çekiyor.

Sınır polisine destek olmak üzere 350 asker

Bulgaristan Savunma Bakanı Georgi Panayotov bTV kanalına yaptığı açıklamada Türkiye sınırından Bulgaristan’a yasa dışı sığınmacı geçişlerini engellemek için sınır polisine destek olmak amacıyla 350 asker gönderdiklerini açıkladı. Panayotov sınıra askerin hyanında 40 parça ekipman da gönderildiğini ifade etti

Yasa dışı geçişler 2020 yılına göre üç kat arttı

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre bu yılın ilk dokuz ayında 6 bin 500’ün üstünde kişi yasa dışı olarak Türkiye sınırından Bulgaristan’a geçti. Bu rakamın 2020 yılındaki geçişlerin üç katı olduğuna yer verildi.

Bulgaristan, Afganistan ve Ortadoğu’dan gelenlerin Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçişindeki ana göç yollarından biri ve Avrupa Birliği’nin (AB) sınırı. Türkiye ile arasında 259 kilometrelik bazı noktalarında zarar görmüş olan dikenli telden bir çit var.

Bulgar Parlamentosu Ağustos ayında 400 ila 700 askeri Yunanistan ve Türkiye sınırına çit örmeye yardım etmeleri için göndermişti.

Bulgaristan en yoksul AB ülkesi konumunda bulunuyor ve şimdiye kadar yüksek sayıda göçmen kabul etmedi.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler