25.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

HAKLININ TARAFINDA

Bölüm başkanı ‘kişiye özel kadro’ ilanına isyan etti

Son dönemlerde üniversitelere öğretim elemanı alımlarında yaşanan 'kişiye özel' ilanlara bir yenisi eklendi. Bölüm başkanı, ilana adeta isyan etti.

Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Bölüm Başkanı olan Prof. Dr. Zeynel Kangal, Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla, fakülteye araştırma görevlisi alımına ilişkin çıkan bir ilana tepki gösterdi.

Söz konusu ilanı paylaşan Kangal, alıma ilişkin ne kendisinin ne de fakülte yönetim kurulunun kararı olmadığını belirterek, “Hani adrese teslim ilan çıkmayacaktı?” şeklinde tepki gösterdi.

İlanda, hem hukuk fakültesi hem uluslararası ilişkiler bölümü mezunu olmanın yanı sıra, uluslararası ilişkiler bölümünde tezli lisans yapmış olmak ve kamu hukuku alanında da tezli yüksek lisans yapıyor olma şartı kişiye özel ilan açıldığı şüphesi uyandırdı.

Resim

Kangal, paylaşımında koşulun genişletildiğine dikkat çekerek “Bir önceki ilanda başka bir anabilim dalı için denediler, olmadı. Şimdi koşulu daha da genişletip ve özelleştirip hiçbir öğretim üyesi olmayan, sadece bir seçimlik dersi olan bir anabilim dalı için yeniden deniyorlar” dedi.

Donanımına güvenen biri bunlara başvurmaz

Böyle bir yola başvuran adayın ahlaki sorunları olduğunu söyleyen Kangal, şunları kaydetti:

“Böyle bir yola başvurarak adına özel koşullu ilan çıkaran, fakülte iradesini hiçe sayan adayın da ahlaki ve etik sorunları olduğu açık. Donanımına güvenen biri bunlara başvurmaz. Mesleğe nasıl başlarsa öyle de gider.”

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler