25.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

HAKLININ TARAFINDA

BİM CEO’sundan uyarı: Asgari ücret artarsa kayıt dışı da artar

BİM'in CEOSU ve İcra Kurulu Başkanı Haluk Dortluoğlu; asgari ücret, vergi dilimi ve market zincirlerinin aldığı cezalara ilişkin açıklamalarda bulundu

Rekabet Kurulu’nun kartel oluşturdukları gerekçesiyle ceza verdiği marketlerden biri olan BİM’in CEO’su Haluk Dortluoğlu, cezayı hak etmediklerini belirterek, aldıkları cezanın müşterilere yansıtılmayacağını söyledi.

Dortluoğlu asgari ücretle çalışanların Eylül aylarında ikinci ve daha yüksek oranlı vergi dilimine girdiğini, böylelikle net kazançlarında kayıp oluştuğuna dikkat çekerek, asgari ücrette ilk vergi diliminin yüzde 5’e düşürülmesi gerektiğini belirtti.

Asgari ücret artarsa kayıt dışı da artar

Dortluoğlu şunları söyledi:

“Türkiye’de ilk gelir vergisi dilimi yüzde 15, ikinci gelir vergisi dilimi ise yüzde 20. Asgari ücretli insanlar Eylül aylarında yüzde 15’lik dilimden yüzde 20’lik dilime geçiyorlar. Yıllık yüzde 17’lik bir gelir vergisi kesintisine muhatap oluyorlar. Bence bu çok yüksek bir oran. Benim önerim asgari ücrette ilk gelir vergisi diliminin yüzde 5 olması yönünde. Devletin bu kadar yüksek oranlarda gelir vergisi kesintisi yapmasını doğru bulmuyorum. Bazen şunu yaşıyoruz. Bir depo işçisi arkadaşım gelip, ‘Haluk Bey eylül maaşımı eksik yatırmışsınız’ diyor. Yıllık kazancı 0-60 bin TL olan kişilere yüzde 5’lik oran uygulanmalı. Asgari ücrette gelir vergisi oranını düşürmeden devlet sadece asgari ücreti artırırsa kayıt dışı artar. Geçen bir işadamı kişiyle karşılaştım. Bana “60 kişi çalıştırıyorum, bunun 15-20’si Türk, geri kalanı Afgan. Afganların bana maliyeti Türklerin 3’te biri kadar” diye konuştu.

Dortluoğlu, Rekabet Kurulu tarafından verilen cezayı ise hak etmediklerini belirterek “Ceza tutarını müşterilerine yansıtmayacağız, böyle bir düşüncemiz olamaz” dedi.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler