25.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

HAKLININ TARAFINDA

BDDK’dan bankalara uyarı: Krediler kriptoya akmasın

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankaları, çekilen kredilerin kripto para alımı için kullanılmaması konusunda uyardı

Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve kripto varlıklardaki yükseliş, kredi çekerek kripto para yatırımı yapmayı oldukça cazip hale getirdi. Ancak uzmanlara göre borçlanarak veya kredi çekerek yapılan kripto para yatırımları büyük riskler içeriyor.

Bloomberg HT’nin haberine göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, bugün Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği’ne bir kripto para uyarı yazısı gönderdi.

Yazıda bankalardan kredi ile elde edilen kaynakların kripto varlıklara gitmemesi için hassasiyet göstermesi istendi.

BDDK daha önce kredi müşterilerinin cari ya da yakın dönemli ihtiyaçları haricinde kredi kullanımı için de uyarılarda bulunmuştu. Yani bankalara daha önce, çekilen kredilerle döviz, altın ve hisse senedi yatırımı yapılması ihtimaline karşı ‘uyanık olun‘ mesajı gitmişti.

Bugün bu listeye kripto paralar da eklenmiş oldu.

İktisatçı ve ekonomistler, yüksek enflasyona rağmen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda yapılan faiz indirimlerinin piyasa dengelerini ciddi şekilde etkilediğini savunuyor.

İktisatçı Mustafa Sönmez de bunu bir örnekle şöyle açıklamıştı:

“Faiz indirilmesi sonrası kullanılan 150 milyar tl kredi, ortalama 10 TL’den dolara çevrilmiş olsa, bugün 12.5 tan satılsa bile yüzde 25 kazanç sağlıyor. 3 ayda %25! TL yi kaçtan almıştın? 12 aylığı %16-17. Al krediyi, yat, paradan para kazan. Cahiliye devri kazancı”

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler