25.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

HAKLININ TARAFINDA

Babacan’dan Erdoğan’a ekonomi göndermesi: Bilmiyor, bilmediğini de bilmiyor

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Akdağmadeni ilçe kongresinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Yozgat’tan seslenen Ali Babacan, “Erdoğan, ‘Ekonominin kitabını yazdım’ diyor. Hangi kitap bir sormak lazım? Artık o eski dönemin başarılarıyla övünüp durmayı bırakın. Bu ülkenin ekonomisi mahvoldu. Berbat oldu” dedi.

DEVA Partisi Akdağmadeni ilçe kongresinde konuşan Genel Başkan Ali Babacan, “Emaneti hayırlısıyla teslim alacağız. Şu son beş senelik sisli havayı silip atacağız ülkemizin üzerinden. Hep beraber özgür ve zengin, iddialı ve itibarlı bir ülkenin yurttaşı olmanın huzurunu yaşayacağız. İnanın az kaldı. Enseyi karartmak yok” mesajı verdi.

Babacan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

İktidar tarafında önce adalet, önce hukuk diyen kimse kalmadı. Kurallar önemli, kuralların önemli olduğunu söyleyen birisi yok. Biri de demiyor ki ülkenin iç güvenliğinden sorumlu bakanı artık şu sağı solu tehdit etmeyi bıraksın. Biri de çıkıp demiyor ki ‘Şu küçük ortak, cezaevinden çıkan mafya liderini makamında ağırlamaktan vazgeçsin artık’ demiyor.

Sen hukuku yok et, ülkenin rotasını 28 Şubatçı Perinçek gibi adamlar çizsin, mafya, çete liderleri siyaseti dizayn etsin… Ondan sonrada git sağda solda düşman ara. Olan bu milletin insanlarına oluyor.

Kimse kimseyi kandırmasın. Biz ekonomi yönetiminden ayrıldığımızda ayçicek yağının kilosu 7 liraydı. Şimdi geldi 20 liraya dayandı. Daha dün İskilip’te bir emekli vatandaşımız geldi. Dedi ki ‘Bizim halimiz ne olacak? Ben bin 800 lira emekli maaşı alıyorum. Bir ayçiçek yağı 18 liradan 75 liraya çıktı. Bizim halimiz ne olacak’ dedi ve gözleri yaşardı. Yıllarca çalışmış, emekli olmuş. Artık hayatının rahat bir döneminin olması lazım. Gerçekten içimiz parçalanıyor.

Bir hafta alışverişe gitmeseniz fiyatları kaçırıyorsunuz. Esnaf ‘eski etiketi kazıyıp yenisini yapıştırmaktan tırnaklarımız yara oldu’ diyor. Esnafın vatandaşa yüzü yok. Bu hale getirdiler milleti. Fiyatlar gerçekten cep yakıyor.

Tarım Kredi ne yapıyor? çiftçiye destek olması gerekirken gidip marketçiliğe soyunuyor. Kimin talimatıyla? Yine Cumhurbaşkanı talimatıyla. Aklına göre ‘Bu piyasada fiyatlar yüksek. Bende kendim açarım marketi, indiririm fiyatları’ diyor. Sonra ne oluyor? Daha ucuz mu? Hayır. Bir de gidiyorsun bir paketten fazla alamıyorsun. Aynı o, kuyruk günleri var ya aynı o. Ben çocukluğumda yaşadım. Kuyrukta beklerdin. Zeytin yağı alacaksan ikincisini alamazdın. Aynı o yokluk günlerine döndürüyorlar memleketi.

Bunun adı cehalet. Gerçekten bilmiyorlar. Bilenlerle de çalışmıyorlar. Bütün bu konuştuklarımız Sayın Erdoğan’ın tüm yetkiler elindeyken yazdığı ekonomi kitabı bu. Yazdığı kitapta yokluk var, yoksulluk var. 3Y ile yani yoksullukla, yasaklarla ve yoksullukla mücadele diye yola çıktıktan sonra şu anda 3Y’nin adresi olmuş bir iktidar var karşımızda.

Partili, taraflı Cumhurbaşkanı 3,5 yıl önce göreve başlıyor. Tarih 9 Temmuz 2018, dolar 4,53. Bugün her an değişiyor ama saat 14.30’da 11,12 kuruştu. Benim tavsiyem şu Sayın Erdoğan yazdığı kitabın kapağına bu grafiği koyabilir.

Gerçekten zor zamanlardan geçiyoruz ama biz nasıl yürüyeceğimizi iyi biliyoruz. Yola çıktığımız, 9 Mart 2020 günü bir söz vermiştik. Biz sıradan muhalefet partileri gibi olmayacağız. Onları çok gördü bu millet. Biz her an iktidardaymışız gibi çözüm çalışacağız dedik. Planlarımızı hazırlıyoruz, açıklıyoruz. Çünkü göreve geldiğimiz an kolları sıvayıp çalışmaya başlayacağız. Yapacağımız her şeyi yazılı taahhüt ediyoruz.

Önce hukuku tesis edeceğiz. Ekonomiyi düzeltmenin yolu hukuktan geçer. Hukuk, adalet yoksa ekonomi düzelmez. Ne yapsalar nafile, mümkün değil.

Ardından yatırımlarla, yeni iş alanlarıyla zenginleşeceğiz. Çiftçilerimizin üzerindeki borç yükünün ne kadar çok olduğunun farkındayız. Bu nedenle borçları 2 yıl, faizsiz olarak erteleyeceğiz. Ama çiftçi işine devam edebilsin diye Ziraat Bankası üzerinden kredi sağlayacağız. Eski borcu kafaya takmasın kimse yeni işini yapmaya çalışabilsin. Çiftçinin toprağına, traktörüne haciz gelmeyecek. Ben 11 yıl Ziraat Bankası’ndan sorumluydum. Bir tek çiftçinin traktörüne haciz konmadı. Tarla, traktör haczine başladılar. Derhal kalkacak bunlar. Çiftçinin bu duruma düşmesinin nedeni kendi suçu değil hükümetin suçu.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler