25.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

HAKLININ TARAFINDA

Atatürk Kültür Merkezi, Erdoğan’ın katılımıyla açıldı

Atatürk Kültür Merkezi (AKM), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla hizmete girdi

Yenilenen Atatürk Kültür Merkezi (AKM)’nin yaklaşık iki yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından yeniden hizmete girdi. Burada açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu eser eski ve yeni Türkiye fotoğrafının en belirgin şekilde görüldüğü yerdir” dedi.

Gezi hatırlatması

Kurdele kesiminin ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gezi olayları sırasında o binanın nasıl terör örgütlerinin gövde gösterisi yerine çevrildiğini unutmadık. Nihayet bu sorunları aşarak gerekeni yaptık.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AKM’nin yenilenmesine karşı çıkanların eser karşısında bir nebze de olsa mahcubiyet duyacaklarına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Hiçbir engelin hiçbir tuzağın saldırının bizi Cumhuriyetimizin 100. Yılı için belirlediğimiz hedeflere ulaşmamızdan alıkoymasına izin vermeyeceğiz. Tüm milletimizin Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum. Cumhuriyetimizin 98. Yıl dönümüne erişiminin sevincini yaşadığımız bugün yeni bir kültür sanat eseri kazandırmanın gurur içerisindeyiz. Taksim2de 75 yıl önce temeli atılan AKM uzunca bir süre önce kullanılamaz hale gelmişti. Biz İstanbul’un bu sembol yapısın inşa etmek için uzun yıllar önce harekete geçtik ancak attığımız her adımda engellerle karşılaştık.

Mesela kimi çevrelerce ideolojik saplantı kimi çevrelerce kaos çıkarmaya dönüştürülerek bize vakit kaybettirildi. Gezi olayları sırasında AKM nasıl terör örgütlerinin gövde gösterisi yerine dönüştürüldüğünü unutmadık. Nihayet tüm bu sorunları birer birer aşarak gereken hazırlıkları yaptık ve 2019’da yeni binanın temelini attık. İlk AKM gibi bu eserinde bu eserin mimarı aynı aile oldu. Toplan alanı 95 bin metrekareyi bulan bu eserin inşası 2,5 yıl gibi rekor bir sürede tamamlandı.

Eski ve yeni Türkiye fotoğrafının en belirgin şekilde görüldüğü yerdir

Yeni AKM ile İstanbul’a ve dünyaya unutulmaz kültür sanat hizmeti sunacak bir ser ortaya çıkardık. Uzun yıllar boyunca AKM’nin yenilenmesi projesine karşı çıkanlar iftiralara başvuran kesimlerin ortaya çıkan eserler karşısında bir parça da olsa mahcubiyet duyacaklarını ümit ediyorum. Bu eser eski ve yeni Türkiye fotoğrafının en belirgin şekilde görüldüğü yerdir. Biz bunun benzerini Harbiye’de de yaşadık. Biz yerin dibine girercesine Harbiye’deki merkezi de yaptık ve İstanbul’a yaptık. Biz her zaman her konuda olduğu gibi AKM tartışmalarında da sözümüzü eserlerimiz ve hizmetlerimizle söyledik Biz 94 yılından beri bu şehir için neler yapmadık ki, Haliç’i temizleyip halkımızın hizmetine sunduk, tünelleri otoyolları ile güçlü bir ulaşım altyapısı kurduk çünkü biz İstanbul’a aşıktık. Kentsel dönüşüm projeleri ile yeşil alanları ile şehrin çehresini değiştirdik. Kanal İstanbul gibi küresel düzeyde stratejik projelerle şehrimizi dünyanın kalkınma gündeminin merkezine yerleştirdik.

Şehre vurduğumuz mühürlerin son halkası

Projesinden inşasına kadar her aşamasını yakından takip ettiğim bu muhteşem eserin İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyorum. Yeni AKM’yi milletimize kazandıran bakanlığımız mimarımız Murat Tabanlıoğlu’nu ve kardeşlerini emeği geçen herkesi milletim adına tebrik ediyorum. 4 Kasım tarihine kadar sürecek Beyoğlu Kültür Yolu Projesi’ni de başlatmış oluyoruz. 64 farklı noktada sürdürülecek etkinliklere gençlerimiz başta olmak üzere herkesi davet ediyoruz. Artık her yıl ilkbahar ve sonbaharda yapılara geleneksel hale getirilecek bu festival AKM ile Galataport arasında yapılacak.  Beyoğlu’nun batı ve doğu kültürünün sergileneceği bu tarz etkinliklerle yükseleceğinden memnuniyet duyuyoruz. Böyle bir eser meydana getirilmesinde Bakan Ersoy’u özellikle kutluyorum. Buraya sadece ara sıra uğramak değil buraya gerçekten kendini vermek suretiyle yakın markajda burayı takip etmesi ekininin aynı şekilde takip etmesi işte bugün bu açılışı yapma şanına bizi kavuşturdu. İstanbul hak ettiğin değere ulaşan bir şehir değildir. 3 imparatorluğun başkentini yapan İstanbul Cumhuriyetimizin de en kıymetli markasıdır. İstanbul’un fethinden beri şehre vurduğumuz mühürlerin son halkası AKM, ülkemizin kültür-sanat nabzının attığı yer olarak asırlar boyunca ayakta kalacaktır.

Mahcubiyet duyacaklarına inanıyorum

Yeni AKM ile İstanbul’a ve dünyaya unutulmaz kültür-sanat hizmetleri sunacak bir eser ortaya çıkardık. AKM’nin yenilenmesine karşı çıkanların eser karşısında bir nebze de olsa mahcubiyet duyacaklarına inanıyorum.

95 bin metrekare alana sahip bu eserin inşası 2 buçuk sene gibi rekor bir sürede tamamlandı. Bu eser eski Türkiye ve yeni Türkiye’nin en belirgin görüldüğü yerdir.

Biz 1994 yılından beri bu şehir için neler yapmadık ki. Böyle bir eseri şehrimize kazandırmakla bizden sonraki nesle en önemli hediyeyi verdiğimize inanıyorum.

İstanbul’un 1453’teki fethinden beri kentimize vurduğumuz mühürlerin son halkası AKM’dir. Emeği geçen herkesi şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum.

İstanbul’a belediye başkanı seçildiğimizde etrafı gecekondularla çevrili, alt yapısı yetersiz bir şehir devralmıştık. Sorunları çözmek için kolları sıvadık ve kısa sürede çok önemli mesafe kaydettik. Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı döneminde de İstanbul’a ayrı bir özen gösterdik.

Artık karşımızda çehresi değişmiş, imkanları değişmiş, hedefleri büyümüş bir İstanbul vardır. Artık her alanda dünyanın en gelişmiş şehirleriyle yarışan ve çoğunu da geride bırakan bir İstanbul’a sahibiz. AKM’nin yapılışında da bu anlayışla hazırlanmasını istedik. Sağ olsun sanatçılar bunu yaptılar.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler