25.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

HAKLININ TARAFINDA

Arınç’tan ‘kokain’ çıkışı: Adamı genel merkeze almışsın. Ben olsam 30 kilometre yakına yaklaştırmam

Eski TBMM Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Öze Dönüş Platformu'nun İstanbul'da düzenlediği kahvaltı programında konuştu

Kurucusu olduğu partiye sert eleştiriler yönelten Eski TBMM Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kürşat Ayvatoğlu’nu kast ederek “Arabasında kokain çeken adamı genel merkeze almışsın. Ben olsam 30 kilometre yakına yaklaştırmam” dedi.

Başbakan Yardımcısı olduğu dönemde İstanbul Beyoğlu’ndaki Ağa Camii’nin restorasyonu sonrasında yapılan açılış için hazırladığı konuşmada Nazım Hikmet’in yazdığı bir şiiri okuduğunu hatırlatan Arınç, “Bizim dinsiz imansız ateist komünist diye bildiğimiz Nazım Hikmet, Ağa Camii için bir şiir yazmış. Değme dindar o şiiri yazamaz” ifadelerini kullandı.

Nazım Hikmet, Sabahattin Ali, Cem Karaca gibi isimlerin düşüncesi nedeniyle yurtdışına çıkmak zorunda kaldığına işaret eden Arınç, düşünce ve ifade özgürlüğünün önemine vurgu yaptı.

Mesuliyet kabul etmiyorum

Gençlerin sorularını yanıtlarken hala AK Partili olduğunu belirten Arınç, yaptıklarıyla iftihar ettiğini söyledi. Arınç, şunları söyledi:

“Eskiden birbirimizi tamamlayan bir kadroyduk biz. Abdullah Bey’in eksiğini Bülent, Bülent’in eksiğini Tayyip Bey kapattırdı. Şimdi kimlere kaldı görüyorsunuz. Arabasında kokain çeken adamı genel merkeze almışsın. Ben olsam 30 kilometre yakına yaklaştırmam. 2015 sonrasında olmadığım için hiçbir mesuliyet kabul etmiyorum. İnşallah özümüze döneriz. Fabrika ayarları deniyor ya, ondan bahsediyorum.

Babacan ve Davutoğlu’nun yaptığı doğru değil

Bülent Arınç, eski parti arkadaşları olan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun yaptıklarını doğru bulmadığını ifade etti. Arınç, “Gittim görüştüm kendileriyle. Bana da çok şeyler söylediler, hakaret ettiler, tecrit ettiler. Kenara çekilebilirsiniz, parti kurarsanız AK Parti’ye zarar verirsiniz dedim. Acınızı içinize atın dedim. Hatta sonra hayırlı olsun bile demedim. Bu sistem büyük partilerin işine yarar. Yaptıkları doğru olabilir ama siyaseten yanlış” diye konuştu.

Zillet – millet doğru değil

Arınç, “Millet İttifakı seçim kazanırsa Türkiye’de kaos olmaz mı?” sorusu üzerine de şunları söyledi:

“Ben konuya Millet İttifakı, Cumhur İttifakı diye bakmayayım. 1974’te CHP ile biz, yani MSP ile ittifak kurdu. Ecevit, güzel bir söz söyledi. ‘Tarihi bir yanılgı içindeymişiz’ dedi. Dindar insanlar Atatürk düşmanıdır sanılıyordu. O dönem bu koalisyona olmaz deniyordu. Bal gibi de oldu. İttifakların temeli 1991’de atıldı. Kendi ittifakını kuran bir parti, karşısındakine kötü sözler söylememeli. Millet, zillet lafını doğru bulmuyorum. Oradan da biri çıkar size çamur der. Ortada belirlenmiş bir erken seçim yok, dolayısıyla Millet İttifakı’nın adayını açıklamamış olmasını doğru buluyorum.”

Siyasetin dili herkesi kucaklamalı

“Kutuplaşmanın en aza inmesi için ne yapılmalı” sorusuna da Arınç, “İslam’ın özünde güzel söz ve yumuşak dil var. Siyasetin dili yumuşak olmalı, herkesi kucaklamalı. Yüzde 50 oy almak demek, iki kişiden birinin onayını almak demek” karşılığını verdi.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler