25.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

HAKLININ TARAFINDA

Anket: AK Parti seçmeninin yüzde 85,4’ü hayat pahalılığından şikayetçi

Araştırma şirketi MetroPOLL'ün son yayınladığı ankete göre iktidar seçmeni de hayat pahalılığından muzdarip

MetroPOLL’ün yaptığı ankete göre, anket katılımcılarının yüzde 95’i hayat pahalılığını kabul ederken, yüzde 5’lik bir kesim ise hayat pahalılığın olmadığını savundu.

MetroPOLL Araştırma Başkanı Özer Sencar, şirketinin hayat pahalılığına ilişkin yaptığı son anketi paylaştı. “Seçmenlerin yüzde 72’si hayat pahalılığından çok zorlanıyor” ifadelerini kullanan Sencar, anketin detaylarını da aktardı.

AKP ve MHP’liler de ‘zorlanıyoruz’ dedi

Araştırmaya katılan AK Partililerden yüzde 12,6’sı, “Hayat pahalılığı dayanılmaz boyutlara ulaştı”, yüzde 33,9’u “Çok zorlanıyoruz”, yüzde 38,9’u “Zorlanıyoruz ama dayanılmayacak gibi değil” cevabını verdi. AK Partililerin sadece yüzde 13,7’si “Hayat pahalılığı yok” görüşünü savundu.

Araştırmaya katılan MHP’lilerin yüzde 12,5’i “Hayat pahalılığı dayanılmaz boyutlara ulaştı” derken, yüzde 27,1’i “Çok zorlanıyoruz”, yüzde 41,7’si “Zorlanıyoruz ama dayanılmayacak gibi değil” dedi. MHP’lilerin yüzde 17,7’si “Hayat pahalılığı yok” kanaatinde bulundu.

Böylelikle AK Partililerin yüzde 85,4’ü, MHP’lilerin ise yüzde 81,3’ü hayat pahalılığı olduğunu kabul etmiş oldu.

Diğer partilere oy veren seçmenlerin ise hayat pahalılığına ilişkin görüşleri ankete şu şekilde yansıdı:

CHP’de hayat pahalılığı ‘dayanılmaz boyutlara ulaştı’ diyenlerin oranı 57,5, ‘çok zorlanıyoruz’ diyenler ise yüzde 34,5. ‘Zorlanıyoruz ama dayanılmayacak gibi değil’ diyenler ise yüzde 6,8.

İYİ Parti’de ise bu oranlar sırasıyla yüzde 50, 40,2 ve yüzde 9,2 oldu.

‘Dayanılmaz boyutlara ulaştı’ yanıtını verenlerde en yüksek oran HDP’den çıktı: 59,1. HDP’lilerden ‘çok zorlanıyoruz’ diyenler ise yüzde 29,2.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler