25.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

HAKLININ TARAFINDA

Ali Babacan’dan asgari ücret açıklaması: Ele geçmeden eriyecek

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Merkez Bankası'nın faiz indirim kararıyla bugün açıklanan yeni asgari ücrete ilişkin görüşlerini paylaştı

Ankara-İstanbul karayolunda Twitter üzerinden yayın yapan Ali Babacan, 2022 yılı için belirlenen 4 bin 250 liralık asgari ücreti ve Merkez Bankası’nın faiz indirim kararını değerlendirdi.

Asgari ücretin ilk ödeneceği tarihin ocak ayının sonu olduğunu belirten DEVA Partisi lideri, 1 Kasım’dan bu yana dolar kurunun yüzde 60 arttığını söyleyerek Babacan, “Bu yüzde 60’lık kur artışı hemen ocak, şubat, mart, nisan aylarında yüksek enflasyon olarak tekrar vatandaşlarımızı etkileyecek. Bugün açıklanan asgari ücret, daha ocak sonunda vatandaşlarımızın, işçilerimizin eline geçmeden erimeye başlayacak. Üzülerek söylüyorum ki şu anda Türkiye artık kronik yüksek enflasyon dönemine girmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan yanlışta ısrar ediyor

Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararını da değerlendiren Babacan, “Erdoğan tam gaz inada devam ediyor, yanlışta ısrar ediyor. Sonuçta dolar kuru daha da arttı, artmaya devam ediyor. Dolar kuru artınca A’dan Z’ye her şeye zam geliyor, anlamadınız mı hâlâ? Yoksulluk, açlık artıyor” ifadelerini kullandı.

Babacan şunları kaydetti:

“Faizi düşürmenin yolu talimat değildir. Faiz ancak hukukla, adaletle, demokrasiyle, insan haklarına saygıyla düşer. Ehliyetli, liyakatli ve dürüst kadroların iş başına geçmesiyle düşer. Bu ülkeyi planlı, programlı, istişareyle yöneterek faiz düşer. Merkez Bankası faiz düşürüyor da ne oluyor? Aynı dönemde Hazine’nin borçlanma faizlerinin çok hızlı bir şekilde arttığından niye Erdoğan bahsetmiyor? Eylül başında yüzde 17 olan Hazine’nin 5 yıl vadeli borçlanması şu anda yüzde 23 buçuk. Hazine, yüzde 23 buçuk faizi 5 yıl arka arkaya sürekli ödemek zorunda kalıyor. Vatandaşlardan toplanan vergiler, doğrudan Hazine’nin faiz ödemesi olarak ödeniyor. Gerçekten yazık, günah. Artık bu inattan, bu yanlıştan vazgeçin. Ülkenin ekonomisi akılla, bilimle yöneterek düzelir. Enflasyon da faiz de ancak akılla, bilimle düşer. Israrla, inatla, yanlış akıl dışı tezlerin ülkeye dayatılmasıyla ne faiz ne enflasyon düşer.” 

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler