28.6 C
İstanbul
Pazar, Haziran 16, 2024

HAKLININ TARAFINDA

Ali Babacan: Koskoca ülke depresyonda

Partisinin Tokat İl Kongresi'nde konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "2023 için 9.80. 2024 için 10 lira 30 kuruş. Ne zaman için, 2024 için. 2 ay önceki açıkladığı ekonomik programda 3 yıl sonrası için kurduğu kur hedefi 10.30, bugün kur 11'i geçmiş durumda" dedi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin kongresi için bulunduğu Tokatta konuştu. DEVA Partisi lideri, “Koskoca bir ülke tükenmişlik hissini yaşıyor. Koskoca ülke depresyonda. Bu ülkenin birbirinden renkli güzel insanları bu mutsuzluğu hak etmiyor. Geldiğimiz nokta çok can sıkıcı bir nokta” dedi. Babacan “Resmi Gazete’de internet sitesinin başında milyonların beklediği başka bir ülke olabilir mi?” diye konuştu.

Son 2 yılda 3 kez Merkez Bankası Başkanı değiştirilmesini de eleştiren Babacan “Laf dinlemiyor diye Merkez Bankası başkanlarını değiştirip duruyor. Zaten son dönemdeki başkanlar sen ne dersen onu yapıyor. Hiç değilse aracıyla uğraşma. Otur kendin yap. Ben PPK ve MB Başkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan olarak faizi indirdim, bindirdim de” ifadelerini kullandı.

Ali Babacan “Daha 2 ay önce Cumhurbaşkanı imzasıyla orta vadeli ekonomik program açıklandı. 2 ay önce yazdıkları kur hedefi 2022 için dolar kuru hedefi 9 lira 30 kuruş. Cumhurbaşkanı kendi imzasıyla açıklıyor. 2023 için 9.80. 2024 için 10 lira 30 kuruş. Ne zaman için, 2024 için. 2 ay önceki açıkladığı ekonomik programda 3 yıl sonrası için kurduğu kur hedefi 10.30, bugün kur 11’i geçmiş durumda” dedi.

Ali Babacan’ın açıklamalarından öne çıkanları şu şekilde:

Buraya Sivas’tan geldik. Evelsi gün Çorum’daydık, Yozgat’taydık. Kurulduğumuz ilk günden beri ülkemizin her şehrini, her mahallesini ziyaret ediyoruz. Toplumun bütün kesimleriyle bir araya geliyoruz. Her yere gidiyoruz, her köşesini dinliyoruz. Biz bu buluşmalarda sadece politikalarımızı anlatmıyoruz. Biz bol bol dinliyoruz. Her bir vatandaşımızın talebini, derdini, yüreğinde yaşadığı acıyı dinliyoruz. Sonra dönüyoruz masamıza, harıl harıl çalışıyoruz. Her bir acıya, derde, talebe en gerçekçi şekilde çözüm bulmak için çabalıyoruz.

İktidarımızın ilk 90 ve 360 gününde uygulayacağımız eylem planlarımızı açıklıyoruz. Çözüm üretiyoruz. Belki de DEVA Partisi’nin siyasete kattığı en önemli konu bu. Muhalefetin eski alışkanlığı durmadan eleştirmek. İyi de sen ne yapacaksın biraz da onu anlat. Biz muhalefet bu yeniliği getirdik. Memnuniyetle izliyoruz ki bu yaygınlaşıyor. Bazıları siyaset yaparken toplumdaki mevcut fay hatlarını tepe tepe kullanıyor. Bazılarıysa gerçekleştiremeyeceği vaatler verip günü kurtaran siyaset tarzı izliyor. Bu toplum böyle bir siyaseti hak etmiyor.

Bu millet bu iki tarz siyaseti de hak etmiyor. Eşitlik ve adalet ihtiyacını haykıran vatandaşlarımız bu eski siyaset anlayışını topyekün reddediyor. Yanlış politikalar nedeniyle her gün daha da yoksullaşan halkımızın artık boş vaatlere prim vermesi gibi bir durum yok. Halkımız sadece gerçekleri duymak istiyor. DEVA Partisi tam da bu talebin karşılığıdır. Hamaseti reddeden, aklı selimle siyaset üretmenin adresi artık DEVA Parti’sidir.

Koskoca bir ülke tükenmişlik hissini yaşıyor. Koskoca ülke depresyonda. Bu ülkenin birbirinden renkli güzel insanları bu mutsuzluğu hak etmiyor. Geldiğimiz nokta çok can sıkıcı bir nokta.

BİR ÜLKE RESMİ GAZETE’Yİ BEKLER Mİ?

Ülkede kimse bir gün sonrasından emin değil. Resmi Gazete’de internet sitesinin başında milyonların beklediği başka bir ülke olabilir mi? Cuma gecesi baktık herkes kilitlenmiş Resmi Gazete’de ne çıkacak diye. Hep bu yüzden işte. Yarın ne olacak endişesi.

Bir genç arkadaşım dedi ki “3 aydır basit bir elektronik cihaz için para biriktiriyorum. Alacağım ürünün fiyatı yükseliyor. Biraz daha biriktiriyorum. Yine yükseliyor.” Altı delik bir kovayı doldurmaya çalışmak gibi. Bugünün 1 lirası ertesi güne 90 kuruşa düşüyor.

2024 HEDEFİ ŞİMDİDEN GEÇİLDİ

Bu iktidar önünü görüyor mu? Bu iktidar plan program yapıyor mu? Daha 2 ay önce Cumhurbaşkanı imzasıyla orta vadeli ekonomik program açıklandı. Kalın bir döküman. Taratılmış, aceleyle Resmi Gazete’ye konmuş. Geleceğe doğru kur hedefleri var dolar kuruyla. 2 ay önce yazdıkları kur hedefi 2022 için dolar kuru hedefi 9 lira 30 kuruş. Cumhurbaşkanı kendi imzasıyla açıklıyor. 2023 için 9.80. 2024 için 10 lira 30 kuruş. Ne zaman için, 2024 için. 2 ay önceki açıkladığı ekonomik programda 3 yıl sonrası için kurduğu kur hedefi 10.30, bugün kur 11’i geçmiş durumda. Bu hedeflerin hangisine kim inanır? Bu iktidarın projeksiyonlarına kim inanır? Ekonomi güvenle yürür. Güven nasıl oluşur? Söz verirsiniz tutarsınız. Konuşunca doğruyu konuşursunuz, doğruyu söylersiniz. Güven böyle oluşur. Durum böyle olunca gençlerimiz “Yarınımdan emin değilim” diyor.

Tarihimizde ilk defa uluslararası doğrudan yatırım akımları Türkiye’de eksiye düştü. Bizim yatırım imkânı olan insanlarımız, gittiler başka ülkelere yatırım yaptılar. Başka ülkelerin gençlerine istihdam sağladılar. Niye? Güven yok, güven

Getir götürle uğraşma

Ekonomiyi bıraktığımızda Varlık Fonu yoktu. Kurulmasına izin vermemiştik. Niyetlerini biliyorduk. Cari fazlası olan ülkeler kuruluyor. Öyle bir yasa çıkardılar ki, bu fon aklına gelen her şeyi yapar, hiç kimse de bunu denetleyemez. Sayıştay bile denetleyemez diyor. Akıllarına gelen her şeyi yapabilecekleri bir fon kurdular. Kanunen fon kuruldu. Arkasından bir ilki yaşadık, bir Resmi Gazete yayımlandı, şunu diyor. Kararnameyle diyor ki. Ben cumhurbaşkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan’ı Varlık Fonu’nun başkanı olarak görevlendirdim diyor. Altına imza atıyor. Bu da bir ilk. Daha önce olmamıştı. Tek imza ya. Bütün yetkiyi topladı ya.

Biz de diyoruz ki Merkez Bankası’nın başına da kendini görevlendir. Getir götürle uğraşma hiç. Laf dinlemiyor diye Merkez Bankası başkanlarını değiştirip duruyor. Zaten son dönemdeki başkanlar sen ne dersen onu yapıyor. Hiç değilse aracıyla uğraşma. Otur kendin yap. Ben PPK ve MB Başkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan olarak faizi indirdim, bindirdim de.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler