25.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

HAKLININ TARAFINDA

AK Partili Demiröz: Asgari ücret ve emekli aylıklarını en azından insani bir şekilde yaşama seviyesine getireceğiz

Partisinin Gaziantep’te düzenlenen Teşkilat Akademisi programında söz alan Demiröz, asgari ücret ve emekli aylıklarına ilişkin yaptığı açıklamada “”En azından insani bir şekilde yaşama seviyesine getireceğiz. Emeklilerle ilgili çalışma var, onların da emeklilik ücretleri yine yaşanabilecek noktaya gelecek” dedi” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın liderlik vasfıyla ilgili sohbet ettik

Demiröz, Şehitkamil Kongre Merkezi’ndeki program arasında gazetecilerle gerçekleştirdiği sohbette, Gaziantep’te AK Parti’nin demokrasi yolculuğu ve Recep Tayyip Erdoğan’ın liderlik vasfıyla ilgili sohbet gerçekleştirdiklerini söyledi.

En çok asgari ücretli ve emeklinin durumu soruluyor

Demokrasi yolculuklarındaki 20 yılda nereden nerelere geldiklerini, hangi aşamalardan geçtiklerini katılımcılara aktardıklarını, aynı zamanda ekonomiye ilişkin soruları cevaplandırdıklarını ifade eden Demiröz, kendisine daha çok asgari ücretlinin, emeklilerin ve küçük esnafın durumunun ne olacağının sorulduğunu belirtti. Demiröz, sahada anlatacakları çok şeyin olduğunu, AK Parti’nin makroekonomik olarak çok iyi şeyler yaptığını ama mikro planda eksiklerinin bulunduğunu, sabit gelirlinin, asgari ücretlinin, emeklinin, küçük esnafın sıkıntı çektiğini teşhis ettiklerini ve buna karşı neler yapılması gerektiğini masaya yatırdıklarını dile getirdi.

Emeklilerle ilgili çalışma var, onların da emeklilik ücretleri yine yaşanabilecek noktaya gelecek

Demiröz, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnanın, bu aralar haftada birkaç kez toplantı yapıyoruz. Bütçe görüşmeleri de devam ediyor. Bu yıl şunu söyleyebilirim, asgari ücret geçinebilecek bir noktada yayınlanacak, ona getirilecek. Artık işverenlerimizin bugüne kadar ‘Maliyetler yükseliyor’ demesine rağmen bu gemide hepimiz varız, onlar da kazanacak ama çalışanlar da kazanacak. En azından insani bir şekilde yaşama seviyesine getireceğiz. Emeklilerle ilgili çalışma var, onların da emeklilik ücretleri yine yaşanabilecek noktaya gelecek. Bunların hepsi, çalışmalar bittikten sonra Cumhurbaşkanı’na sunulacak, onun da onayıyla bu, hayata geçirilecek. Ayrıca gelir vergisinde bazı esnafımızı muaf tuttuk. 785 bin esnafımız yararlanıyor, 240 bin lira gelirin altındakilerden vergi de almayacağız.”

Telaffuz ettiğimizin üzerinde bir fon ayrılabilir

Kredi fonunun küçük esnafı da içine alacak şekilde genişeteceklerine değinen Demiröz, “Bunun dışında onlara Kredi Garanti Fonu’yla yeni bir fon düzenleniyor, pandemi sürecinde geçen yıl 250 milyar lira verdik ama genelde büyük esnaf faydalandı çünkü bankalar kredi verirken bazı şeyler istiyor, ipotek, evrak, bilanço istiyor ama küçük esnafta bu tür şeyler eksik olduğu için o kredilere ulaşamadı, aslında ulaşılacak nokta oydu. Bu nedenle onları da kapsama alacak şekilde diğerlerinden ziyade, küçük esnafı kapsama alacak şekilde çalışmalar başladı. Geçtiğimiz gün buraya gelmeden önce Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüştüm, hazır olduğunu hatta rakam açıklamayacağım ama bizim telaffuz ettiğimiz rakamların daha üstünde bir fon ayırabilecekleri ifade edildi. Bu da bizim elimizi güçlendirdi” diye konuştu.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler