26.9 C
İstanbul
Pazar, Haziran 16, 2024

HAKLININ TARAFINDA

AİHM’den skandal karar: Türkiye, FETÖ’cülere tazminat ödeyecek!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ’den gözaltına alınan 427 hakim ve savcıyla ilgili şaşırtıcı bir karar verdi. Mahkeme, FETÖ'cüleri tutuklu yargılamayı hukuka aykırı buldu ve Türkiye’nin FETÖ üyelerine 5000’er bin Euro ödemesine karar verdi.

Merkezi Strasbourg’da bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), beş yıl önce gerçekleşen FETÖ darbe girişiminin ardından gözaltına alınan ve tutuklu yargılanan, 427 hakim ve savcının kişilik haklarının ihlal edildiğine karar verdi.

Mahkeme, Türkiye’yi her bir hakim ve savcıya 5000’er Euro tazminat ödemeye mahkum ederken, toplam tazminat miktarı 2 milyon 135 bin Euro olarak belirlendi. 75805/16 ve devamındaki sayılarla birleştirilen dosyada, suçlu ya da suçsuzluğa bakılmadı ve tutuklu yargılanmalarının hak ihlali olduğuna karar verildi. Karar, Avrupa basınında geniş yankı buldu.

Türkiye, AİHM kararlarını tanıdığı için bu tazminatı ödemek zorunda. AİHM’in bir üst mahkemesi de bulunmuyor. FETÖ’cü ya da FETÖ sempatizanı olmak suçundan gözaltına alınan ve tutuklu yargılanan hakim – savcıların, gerçekte FETÖ’cü olup olmadığına ilişkin esasa da girilmedi. Mahkeme olayı sadece hak ihlali açısından değerlendirirken, bu durum ileride başka davalara da örnek teşkil edebilir.

Mahkeme görevden almalarla ilgili bir karar vermedi. Türkiye’nin o dönem, bu kişileri tutuksuz yargılaması halinde, hak ihlali doğmayacak ve büyük olasılıkla da bu derece ağır cezalar verilmeyecekti. Avrupa’daki yargılamalarda esas olan, tutuksuz yargılanma ilkesidir ve buna da büyük oranda uyulmaya çalışılıyor.

AİHM’den son dönemlerde Türkiye aleyhinde daha sık kararlar çıkmaya başladı. Bu durum, hukuksal olarak da büyük sorun yaratabilecek ve ileride neredeyse her davada aleyhe otomatik kararlar çıkmasına neden olabilecek.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler