25.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

HAKLININ TARAFINDA

ABD’den Çin’e Uygur ambargosu

ABD Temsilciler Meclisi, Çin’in Doğu Türkistan bölgesinde imal edilen ürünlerin ABD’ye ithal edilmesini yasaklayan bir yasa tasarısını kabul etti

ABD yönetimi, Çin’deki insan hakları ihlalleri gerekçesiyle, Pekin’de yapılacak Kış Olimpiyat Oyunları’nı geçtiğimiz hafta diplomatik olarak boykot etme kararını duyurmuştu.

ABD bu kararın ardından ikinci bir adım daha atarak Doğu Türkistan’da imal edilen ürünlerin ithal edilmesini yasaklayacak bir yasa tasarısını kabul etti.

Biden’ın yasayı onaylaması bekleniyor

Tasarı, Senato’dan da geçtikten sonra onay için ABD Başkanı Joe Biden’ın önüne gelecek. Başkan Biden’ın da yasayı onaylaması bekleniyor. Beklenti, yasa tasarısının Senato’dan hemen bugün geçerek Başkan’ın onayına sunulacağı yönünde.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de bir açıklama yaparak, “Yönetim, küresel üretim zincirinin zorla işçi çalıştırma durumundan arındırılması amacıyla bu yasanın uygulanması için Kongre’yle yakın işbirliğinde olacak. Öte yandan yarı iletkenler ve temiz enerji dahil ülke içi ve üçüncü taraf temel tedarik zincirleri için de çalışılacak” dedi.

Temsilciler Meclisi ve Senato üyeleri aylardır yasa üzerinde çalışıyor ve tartışıyordu.

Ürünlerin zorla çalıştırılan Uygurlar tarafından üretilmediğinin kanıtlanması istenecek

Üzerinde uzlaşılan yasa tasarısına göre ABD’li firmalar, ithal ettikleri ürünlerin Doğu Türkistan’da zorla çalıştırılan kişiler tarafından üretilmediğini kanıtlamak durumunda. Aksi takdirde bu ürün ve malları ABD pazarına sokmaları mümkün olmayacak.

Çin, Doğu Türkistan’daki müslüman azınlığa kötü muamelede bulunduğu ve toplama kamplarında tuttuğu iddialarını yalanlıyor. Ancak çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve ABD, Çin hükümetinin bölgede soykırım yaptığını düşünüyor.

ABD’de Cumhuriyetçi Parti üyeleri, uzun süredir Biden yönetimini Doğu Türkistan yasasını ağırdan almakla eleştiriyorlardı.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler