25.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

HAKLININ TARAFINDA

Görevine iade edilen KHK’lı akademisyen: Kimse sevinmemi beklemesin, arkadaşlarım iade edilmedi

İstanbul Üniversitesi'ndeki görevinden 2016'da ihraç edilen Jeofizik Mühendisi Yrd. Doç. Savaş Karabulut, görevine iade edildi. Karabulut, arkadaşlarının iade edilmediğini belirterek "Kimse sevinmemi beklemesin" dedi

Yrd. Doç. Dr. Savaş Karabulut, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Mühendislik Fakültesi’ndeki görevinden 29 Ekim 2016 günü OHAL KHK’sı ile ihraç edilmişti. Karabulut, iadesiyle ilgili “İade edildiğime sevinemedim. Bildiriyi imzalayan hocalarımız iade edilmedi” açıklaması yaptı.

İhraç edildikten sonra geçimini sağlamak için kuru fasulye ve nohut satan Karabulut, yanından ayrılmayan köpeği Alberta ile ürün siparişlerini kendisi teslim ediyordu. KHK’lı akademisyen, ihracına ilişkin şunları söyledi:

“İhracımın en büyük artısı dayanışma, mücadele, sınıf bilincinin kazanılmasındaki kazanımlarım oldu. Emekçi halkın vergileriyle okumuş, işçi sınıfının birer öncüsü olmuş anne ve babamın yetiştirdiği o özgürlükçü ruhun yaşamıma kattığı tüm zenginliklerimle de mücadele etmeye devam edeceğim”

Dava açacağım

“Kimse benim iade edildiğim için sevinmemi beklemesin” diyen Karabulut, “Barış Akademisyenleri olarak toplumda bilinen ve aynı üniversitede beraber ‘iş güvencesi, demokratik üniversite’ mücadelesi verip, ‘tarikatların, cemaatlerin’ üniversitelerde kadrolaşmasını engelleyen yoldaşlarım iade edilmeden asla ama asla içim huzur ile dolmayacak. Şunu da bilsinler; hangi üniversiteye gönderirlerse göndersinler, kaldığım yerden mücadeleye devam edeceğim. Biliyorsunuz şimdi de Anayasa’nın 10. maddesi (eşitlik ilkesi) çiğneniyor. Bizi 683 sayılı KHK ile ‘İstanbul, Ankara, İzmir illeri dışında, 2006 sonrası açılmış olan ve kendi kurumumuz dışındaki’ üniversiteleri tercih etmemiz isteniyor. Eğitim-Sen yönetimiyle görüştüm ve dava açacağım. Hiçbir alt yapısı olmayan birçok üniversitede bilimsel bilgi üretmemizi bekliyorlar. Bizler, bu memleketin yurtseverleri, memleket sevdalıları öyle ‘milliyetçilik, vatanseverlik’ nutuklarıyla değil, her karış toprağına sevdalı olduğumuz için çalışırız ancak hakkımızı da söke söke alırız” diye konuştu.

Diğer Haberler

CEVAP VER

Yorum Yazabilirsiniz.
İsmini yazın

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
894TakipçiTakip
0AboneAbone
- Reklam -spot_img

Son Haberler